Przejdź do treści

IT, THIS oraz THAT – jak używamy?

To jest niemożliwe. To jest ładne. Tamto jest jeszcze piękniejsze! Dwa słowa, trzy znaczenia i sporo problemów by zrozumieć ten zakres języka w angielskim. Dzisiaj wyjaśnię Ci różnice między tymi wyrazami oraz ich użycie…

… ale najpierw – zerknij na te materiały jeżeli interesuje Cię nauka języków obcych w kompletnie innym, nowym systemie nauczania. Inne metody, inne podejście, zupełnie inne rezultaty (kliknij)

O co chodzi z tymi słówkami?

A używamy ich w dwóch zupełnie różnych funkcjach:

  1. Zaimek (w zastępowaniu wyrazów, by go tak często nie powtarzać, albo wskazać co jest dalej lub bliżej)
  2. Łącznik zdań (by wprowadzić kolejną informację na temat, który już poruszyliśmy).

To oznacza, że trochę tak jakby istnieją dwa różne that, dwa różne this i dwa różne it. Jak zamek budynek i zamek w drzwiach.

Zaimek “it”

It – oznacza “ono“. Jest to zaimek osobowy podobny do he, czyli “on” oraz she, czyli “ona”

Przykład:

This plant is beautiful. It has wonderful leaves!

Ta roślina jest piękna. Ona ma cudowne liście!

Zauważ, że w polskim nie posługujemy się zbytnio zaimkiem “nijakim”. U nas nawet rzeczy “nijakie” (jak rośliny) mają swoją płeć. W angielskim tak nie jest. Musisz to zapamiętać, cała filozofia.

Zaimek “this”

This – oznacza “ten, ta”. To zaimek wskazujący.

Przykład:

This plant is beautiful.

Ta roślina jest piękna.

Pokazujemy paluchem blisko…

Zaimek “that”

That – oznacza “tamten, tamta”. To różwnież zaimek wskazujący. Zauważ, że w tych słowach w języku polskim pojawia się pewna subtelna podpowiedź. Otóż różnica między “tamten” lub “tamta” oraz “ten” lub “ta” wynika z dodania magicznego słówka “tam”.

A to magiczne słówko wypowiadamy, kiedy coś znajduje się dalej i chcemy pokazać łapką w tymże kierunku.

Przykład:

That plant is beautiful.

Tamta roślina jest piękna.

Czyli wskazujemy coś: this – blisko, that – daleko. Proste? To teraz przejdźmy do drugiego, trudniejszego znaczenia tych trzech wyrazów.

… i pokazujemy daleko!

To co zaraz przeczytasz to niuanse, ale bardzo ważne niuanse. Często tego typu drobnostki rzutują na to jak jesteśmy postrzegani, na ile profesjonalnie brzmimy i jak dobrze potrafimy wyrazić siebie.

Jednak co najważniejsze – wpływają na świadomość językową. Im większa świadomość struktur jakimi się posługujemy, tym sprawniej to robimy. Nawet w sytuacjach spontanicznych.
Koniecznie zwróć na to uwagę podczas nauki!

It – kiedy używać?

Okay!
Najpierw it. Używamy tego wyrazu, aby kontynuować odnoszenie się do tematu, na który już piszemy lub o którym już mówimy.

This car is very fast and also stylish. It is a nice car!

W tym zdaniu it odnosi się do samochodu: „car”. Tyle, że to słowo zostaje użyte kawałek dalej, w tym samym zdaniu. W takich sytuacjach mówimy o “podmiocie pustym semantycznie”.

This car is very fast and also stylish. It is

very important for me, because I need to drive fast, but in a beautiful ride!

W tym zdaniu it odnosi się do całego zdania, które tutaj zacytuję: „This car is very fast and also stylish.”

it - that - this - jak uzywamy

It – kiedy NIE używać?

Nie używamy it, kiedy po raz pierwszy podajemy informację na jakiś temat. Może to być rozpoczęcie nowej wypowiedzi, zupełnie nowego tematu, przejście do osobnego działu albo na przykład rozpoczęcie nowego rozdziału w książce czy też przede wszystkim – na początku tekstu. Zobacz na to:

Dokument o nazwie “B2B training application form” zaczyna się poniższymi słowami:

This must be signed by all applicants and returned by 30 August 2020.

A nie: It must be signed …

THIS oraz THAT – Kiedy użyć?

W tym przypadku warto wspomnieć, że THIS to jest to samo co THAT, tylko że jedno jest bliżej, a drugie dalej. Tę podstawę już znasz. Jeżeli poruszasz więcej tematów i więcej kwestii, a wypadałoby je w jakiś sposób odróżnić, to właśnie uda Ci się to przy pomocy tych wyrazów.

This, możemy użyć aby odnieść się do zdań podrzędnych, całych zdań i do poprzednich części tekstu. This podkreśla nam informację, do której się odnosimy silniej niż poprzez użycie it. Tym wyrazem „dotykamy” kwestii, które są bliżej w czasie, w tekście lub w przestrzeni.

„People begin to understand that fast foods are great danger to their health.

This has led to the development of organic food market.”

(This odnosi się do całego zdania. Mogłoby być it, ale autor chciał mocniej wskazać, zaakcentować…)

That, możemy również użyć, by odnieść się do zdań podrzędnych, całych zdań i do poprzednich części tekstu. Jednakże używając that nadajemy pewnego dystansu, delikatnie odsuwając się od tematu (chodzi o drugie that w poniższym zdaniu).

„You know well that I hate onions, so I do not understand

how could you order such a pizza? That is disgusting.”

Pierwsze that w tym zdaniu oraz w zdaniu poprzednim (“… that fast foods…”) to jeszcze trzecie znaczenie tego wyrazu. W tych sytuacjach that oznacza “że”. Czyli:

  • that – tamten
  • that – że
  • that – to (co przed momentem wspomniałem) ale z dystansem

Tak, tak. Tutaj wydaje się to skomplikowane, ale wystarczy chwila praktyki i okazuje się, że prosta sprawa! Warto skupić się na tych różnicach i stworzyć własne przykładowe zdania. Jeśli nie jesteś ich pewien to możesz podesłać je do mnie na maila. Udanego dnia!

Uwaga!!!

Skorzystaj z limitowanej promocji na

darmową konsultację 1na1…


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica