Przejdź do treści

Czy warto uczyć się języków obcych? Popularne języki do nauki

W dzisiejszym wpisie będzie o opłacalności języków obcych i językach świata. Będzie o tym co nas wszystkich interesuje. Hajs. Czy warto uczyć się języków obcych? Popularne języki do nauki to bardzo częsty wybór, jeśli chodzi o nowe zdolności lingwistyczne na jakie decydują się kursanci. Czy wszystko co popularne jest dobre? Ocenisz sam lub sama.

W tym artykule skupię się właśnie na językach znanych prawie wszystkim. Są one wyborem uniwersalnym. Z kolei te niszowe języki zostawię na kolejny raz!

Najpierw zrozumiesz kwestie dotyczące językowych mocarstw i poznasz kilka oczywistych faktów, które znacznie zmieniają światopogląd. Dzięki nim poszerzą się Twoje horyzonty i zrozumiesz czym rządzi się językowy świat. Będzie Ci łatwiej podejmować decyzje, a już w szczególności te językowe!

Popularne języki do nauki, to języki zwycięzców

Zacznijmy od tego, że od zawsze na świecie trwa walka o wpływy. Aktualnie język angielski króluje, będąc językiem biznesu, który jest swoistym MUST-HAVE i każdy po prostu musi go znać. Bardzo dawno temu takim językiem o zasięgu globalnym była łacina. To przez ekspansję Cesarstwa Rzymskiego. Umielibyście spróbować rozkminić jaki język stał na piedestale jeszcze wcześniej, przed łaciną? Może to być interesujące…

Zresztą zapewniam, że jest to temat bardzo ciekawy, inspirujący i ciągle badany. Wyniki pewnych prac naukowych potrafią jednak rzucić dużo światła na rozumienie języków przez pryzmat konkretnych rodzin językowych.

O tym, czy warto uczyć się języków obcych decyduje perspektywa

A już na pewno o tym, których języków warto się uczyć. No zobacz: wszystko co piszę jest jedynie spojrzeniem z naszego europejskiego punktu widzenia. Azjatom łacina lata koło małego ptaka – wróbelka elemelka. A te chyba nie mieszkają w Azji.

Wspomniałem historię. Przecież równolegle z np. Cesarstwem Rzymskim rozwijały się inne mocarstwa w innych częściach świata, które po prostu są pomijane w nauczaniu „europejskim”. Dlatego tak łatwo przychodzi nam stwierdzenie, że łacina była „językiem języków na CAŁYM ŚWIECIE”. Chyba na całym świecie ale w ograniczonych i małych główkach.

Najważniejsi na świecie: Europejczycy i Amerykanie

Kiedyś całym światem nazywało się jeden kontynent. Kojarzysz sformułowania “nowy świat” i “stary świat”? Chodzi o Europę i Amerykę. Musisz wiedzieć, że na świecie aktualnie jest kilka języków głównego nurtu, które warto znać, bo posługuje się nimi sporo ludzi. Dlaczego?

Kiedyś było parcie na podboje i uzależnianie innych ludów od głównego mocarstwa. Podbijała m.in Anglia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Rosja, Chiny. Dlatego odmianami hiszpańskiego posługuje się Ameryka Łacińska i Południowa, po francusku mlaszcze połowa Afryki, a po Portugalsku część Ameryki Południowej i kilka państw w Afryce. To tylko ogólna wiedza, można wejść jeszcze głębiej.

Czy warto uczyć się języków obcych? Popularne języki do nauki - mateusz stasica - pla school
Photo: gpointstudio from www.freepik.com

Jak bardzo opłaca się uczyć języków obcych – popularnych?

Ciężko rozmawiać o pieniądzach bez konkretnych przykładów. Powiem tak: wszystko co uniwersalne jest z jednej strony dobre, a z drugiej złe. Każdy język popularny gwarantuje duże zapotrzebowanie. Tak! Tymi językami porozumiewa się od groma ludzi, więc siłą rzeczy – to wszystko musi się kręcić! Nauka języków, biznes, tłumaczenia, podróże – te dziedziny są w stanie zapewnić Ci zarobek.

Z drugiej jednak strony wszystko co popularne gwarantuje zwiększone zainteresowanie tematem. Aby zarabiać w oparciu o wyżej wspomniany biznes, naukę języków czy podróże albo wykonywanie tłumaczeń, musisz stawić czoła sporej konkurencji. To z kolei oznacza, że poza byciem dobrym specjalistą musisz być też po prostu łebski lub łebska i najzwyczajniej w świecie znaleźć swoje miejsce na rynku.

“To po co uczyłeś się dwóch popularnych języków, Mateusz?”

Czy warto uczyć się języków obcych? Popularne języki do nauki to bezpieczeństwo i pierwsze kroki w branży, które łatwiej stawać. Właśnie tak to widziałem w czasach, kiedy nie do końca wiedziałem co ze sobą zrobię w przyszłości i jaką ścieżką ja w ogóle chcę podążać.

Warto znać popularne języki, ponieważ potrzebne są w wielu branżach. Sęk w tym, że wyszkolenie pracownika w konkretnej, trudnej działce może zająć np. 3 – 6 miesięcy. Jednak przyswojenie języka na wysokim poziomie w podobnym okresie jest szalenie trudne, a nawet rzekłbym, że niemożliwe (i podparłbym tę tezę krzywą Ebbinghausa). Z tego powodu, znajomość języków obcych – na ogół – jest bardzo przydatna i można dzięki nim naprawdę wiele pokombinować! Emigracji nawet nie wspominam…

Czy język angielski to naprawdę hegemon?

Angielski owszem, jest uznany za język biznesu na całym świecie. Ale nie wszędzie jest tak w stu procentach. W szczególności, jeżeli mowa o krajach pod wpływem języka francuskiego, arabskiego czy chińskiego. O czym to świadczy? To odpowiedź na pytanie czy warto uczyć się języków obcych… Oczywiście, że tak!

Z samą znajomością języka angielskiego nie zawsze się dogadamy, więc posługiwanie się językami innych światowych liderów jest bardzo opłacalne, wręcz wymagane. Angielski uznaje się za najważniejszy język biznesu, dlatego nikogo nie zdziwi, że go znasz. To nie jest Twój wyróżnik!

Tak naprawdę angielskiego nikt nie bierze pod uwagę. Nabierasz wartości podając swój kolejny język w kolejności. Dlatego spójrz na mapę świata, potem zerknij na mapę języków obcych na świecie i zastanów się. Być może w tym momencie dostrzeżesz, że Twoje zainteresowania są jednak warte świeczki, a od marzeń dzieli Cię wykonanie pierwszego kroku? Chodzi o zainteresowanie innym zakątkiem świata, lub kulturą “nie-anglofońską”.

Uwaga!!!

Skorzystaj z limitowanej promocji na

darmową konsultację 1na1…


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica