WRÓĆ

O opłacalności języków obcych i językach świata #1


Podstawowa znajomość reguł jakimi rządzą się języki w świecie kariery i biznesu. Wejdź w temat, aby zrozumieć kolejny wpis, który skupi się na językach niszowych!

O opłacalności języków obcych i językach świata - czyli to co nas wszystkich interesuje. Hajs. A tu rok 2019 za ponad trzydzieści godzin pyknie. Dla mnie to nie robi różnicy. Tyle tylkoe, że mam nowy papierowy kalendarz!

W tym artykue zrozumiesz kwestie dotyczące językowych mocarstw i poznasz kilka oczywistych faktów, które znacznie zmieniają światopogląd. Dzięki nim poszerzą się Twoje horyzonty i zrozumiesz czym rządzi się językowy świat. Będzie Ci łatwiej podejmować decyzje, a już w szczególności te językowe!

Zacznijmy od tego, że od zawsze na świecie trwa walka o wpływy. Aktualnie język angielski króluje, będąc językiem biznesu, który jest swoistym MUST-HAVE i każdy po prostu musi go znać. Bardzo dawno temu takim językiem o zasięgu globalnym była łacina. To przez ekspansję Cesarstwa Rzymskiego. Umielibyście spróbować rozkminić jaki język stał na piedestale jeszcze wcześniej, przed łaciną? Może to być interesujące…

O opłacalności języków obcych i językach świata należy mówić z różnych perspektyw

To tak słowem wstępu, które należy odpowiednio interpretować. Bo zobacz: wszystko co piszę jest jedynie z naszego europejskiego punktu widzenia. Azjatom łacina lata koło małego ptaka. Równolegle z np. Cesarstwem Rzymskim rozwijały się inne mocarstwa w innych częściach świata, które po prostu są pomijane w nauczaniu „europejskim”. Dlatego tak łatwo przychodzi nam stwierdzenie, że łacina była „językiem języków na CAŁYM ŚWIECIE”. Chyba na całym świecie ale w ich ograniczonych małych główkach, bo całym światem nazywało się jeden kontynent.

Musisz wiedzieć, że na świecie aktualnie jest kilka języków głównego nurtu, które warto znać, bo posługuje się nimi sporo ludzi. Dlaczego? Bo kiedyś było parcie na podboje i uzależnianie innych ludów od głównego mocarstwa. Podbijała m.in Anglia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Rosja, Chiny. Dlatego odmianami hiszpańskiego posługuje się Ameryka Łacińska i Południowa, po francusku mlaszcze połowa Afryki i część Ameryki Północnej, po Angielsku tak samo, po Portugalsku część Ameryki Południowej i kilka państw w Afryce, itd.

O opłacalności języków obcych i językach świata należy mówić z wyłączeniem języka uznawanego za globalny

Angielski owszem, jest uznany za język biznesu na całym świecie. Ale nie wszędzie jest tak w stu procentach. W szczególności, jeżeli mowa o krajach pod wpływem języka francuskiego, arabskiego czy chińskiego. O czym to świadczy? A no, o tym, że ze znajomością języka angielskiego nie zawsze się dogadamy, więc znajomość języków innych światowych liderów jest bardzo opłacalna.

Tak naprawdę angielskiego nikt nie bierze pod uwagę. Nabierasz wartości podając swój kolejny język w kolejności. Dlatego spójrz na mapę świata, potem zerknij na mapę języków obcych na świecie i zastanów się. Być może w tym momencie dostrzeżesz, że Twoje zainteresowania są jednak warte świeczki, a od marzeń dzieli Cię wykonanie pierwszego kroku? Jakim jest na przykład rozpoczęcie nauki odpowiedniego języka. W kolejnym materiale wyjaśnię Ci dlaczego warto znać inne języki niż te z głównego nurtu.

Jak zwykle: za dwa tygodnie nowy wpis.

Haj!