Przejdź do treści

Co trzeba umieć na maturę z angielskiego? Jak zdać – tylko najlepsze porady

Matura to egzamin, który pisze co roku dziesiątki tysięcy uczniów w Polsce. Każdy z nich zastanawia się co trzeba umieć na maturę z angielskiego? Jak zdać? Interesują ich tylko najlepsze porady. Jest jednak wielka przeszkoda na ich drodze – ogromny ocean możliwości jakie daje internet. W tych możliwościach i miliardach porad można na serio utonąć.

Nie musisz przemierzać całego oceanu, by wreszcie natrafić na działające porady. Od tego masz mnie. Wyłożę Ci to wszystko z sensem. A jeśli jesteś uczniem przez co nie możesz zainwestować w wysokiej jakości zajęcia (takie jak u mnie; kliknij) to mam dla Ciebie jeszcze lepszą wiadomość!

Mam pewien produkt, który idealnie wpasuje się w realia szkolne i potrzeby uczniów, a także będzie na każdą kieszeń. O tym jednak opowiem Ci na samym końcu! Najpierw skupmy się na najważniejszym, czyli zmienianiu świadomości ludzi. Twojej świadomości… Chodzi o świadomość, że do języków należy podejść zupełnie inaczej. W tym artykule przeczytasz o:

 1. Budowaniu planu działania,
 2. Co zacząć robić?
 3. Różnica między nauką języka, a nauką do egzaminu,
 4. Jakie są wymagania by zdać podstawę bardzo solidnie,
 5. Jakie są wymagania na rozszerzenie.
“Pa, Mati… Wiesz już co trzeba umieć na maturę z angielskiego. A teraz robisz plan, bo nikt za Ciebie tego nie zrobi!”

Co trzeba umieć na maturę z angielskiego? PLANOWAĆ

Dokładnie tak. To co najpierw musisz zrobić, to stworzyć SWÓJ WŁASNY plan działania. Nie możesz polegać na szkole. Nie ufaj planom i sylabusom szkolnym, gdyż nigdy nie da się ich zrealizować na czas, robione są po łebkach i nie przewidują tego, że utkniesz w jakimś miejscu.

Ważniejsze jest jednak to, że dla szkoły celem jest egzamin. Dla Ciebie cel musi być inny, mieszczący się pod zbiorem “używanie języka”. To oznacza, że Twój cel jest sprzeczny z celem szkolnym. W takim wypadku również Wasze plany będą się różnić!

Wolisz słuchać? Śmiało:

Potrzeba jest kluczem

Do czego potrzebujesz języka angielskiego? Jeśli tylko do tego, by zdać egzamin – to będzie Ci bardzo ciężko się uczyć. Nie oszukasz swojego mózgu. Jeżeli nie dasz mu odpowiedniego powodu ku temu, by nauczyć się nowego języka obcego to się nie nauczysz. Dzieje się to już na etapie Twoich myśli, z perspektywy psychologii.

Jak to zacząć realizować?

Planowanie jest proste. Najpierw opisz obecną sytuację (obrazek PRZED), a potem opisz sytuację docelową (obrazek PO). Zastanów się jakie musisz przedsięwziąć kroki, by dotrzeć z punktu A (PRZED) do punktu B (PO). Masz określony czas na realizację swojego planu, więc musisz to wszystko osadzić na osi czasu.

Weź pod uwagę pewien bufor czasowy, czyli daj sobie możliwość zachorowania, odpoczynku, czy większej ilości czasu na ogarnięcie tematów, które jednak sprawią Ci więcej kłopotów. Modyfikuj swój plan w trakcie, jeśli trzeba.

Co trzeba umieć na maturę z angielskiego? Przeznaczyć 90% czasu na naukę nieszkolną

Oto niematuralne konkrety dla Ciebie, o których szkoła zapomina:

 1. Musisz umieć pisać własne treści, oraz samodzielnie je poprawiać.
 2. Słuchaj codziennie wywiadów po angielsku, nawet jeśli nic nie rozumiesz!
 3. Czytaj interesujące artykuły i twórz własne listy słówek.
 4. Rozmawiaj z ludźmi, po angielsku.
 5. Graj w gry, też po angielsku!
 6. Słuchaj i analizuj angielskie piosenki.
 7. Zdobywaj nową wiedzę przy użyciu języka angielskiego.

Czy to działa? Posłuchaj mojej rozmowy z byłym podopiecznym szkoły PLA School, Mariuszem Durajem:

Czym się różni nauka NIESZKOLNA od nauki pod EGZAMIN?

To ogromna przywara systemu szkolnictwa. Od początku do końca jesteś edukowany w kierunku zdobywania ocen. Ale oceny to sztuczny twór, który w żaden sposób (lub nikły) nie odzwierciedla Twojej pracy, Twoich faktycznych umiejętności. Oceny nie dają Ci pieniędzy, jedzenia, dachu nad głową, przyjemności…

Jesteś zmanipulowany lub zmanipulowana.

A na koniec okazuje się, że te dobre oceny nijak się mają do realiów i tego co czeka na Ciebie w prawdziwym świecie, na rynku pracy, w biznesie. To jest tragedia! Tragedia, bo uczysz się umiejętności, których nigdy więcej nie użyjesz: wypełnianie luk, odpowiadanie ABCD, dokańczanie zdań po kimś innym, odmienianie już podanych czasowników w formie bezokolicznika…

 • Szkoła generuje problem, który nie istnieje w rzeczywistości,
 • Następnie przedstawia Ci wiedzę, by ten problem rozwiązać,
 • Aby później Cię sprawdzić, czy to potrafisz.

Rozkmiń, że typek, który bawi się w strzelnice i chce pojechać na zawody – może w nich wygrać. Żołnierz, który wrócił ze swojej 10-ej misji również może pojechać na takie zawody i także może w nich wygrać. Tylko jak teraz odwrócisz role, to czy tamten “typek” poradzi sobie na wojnie tak dobrze jak weteran 10 misji?

Bądź mądrzejszy i ucz się tak, żeby rozpierdalać bez względu na okoliczności, a nie tylko na egzaminie pod którego klucz się wryjesz. Bo po egzaminie zostaniesz z gównianymi cyferkami w zeszyciku nazwanym dziennikiem i niczym więcej. Dlatego 90% czasu poświęć na zdobywanie umiejętności, a 10% poświęć na przygotowanie pod klucz, czyli to czego oni mogą w ogóle wymagać na maturze i jak będą próbowali Cię sprawdzić.

Szkoła te proporcje niestety odwraca!

Co trzeba umieć na maturę z angielskiego, by zdać bez spiny?

Nie mierzysz w 100%, ale też nie satysfakcjonuje Cię tylko 30%? No tak, 30% jest zbyt blisko oblania, więc mierzenie w najniższy satysfakcjonujący próg nie jest zbyt mądre. Zdać maturę na 30% można tak naprawdę praktycznie w ogóle nie przykładając się do angielskiego. Dlatego dobrą opcją jest ogarnięcie najważniejszych kwestii, które dadzą Ci mocne 40%:

 • Budowa prostych zdań twierdzących, pytań i przeczeń w…
 • … Present oraz Past (Simple + Continuous)
 • To be, to have, to get, to do, to make

Jakie są wymagania na podstawę bardzo dobrze zdaną?

Jeśli chcesz zawalczyć o bardzo dobry wynik i na przykład wykręcić dwa zera z jedynką z przodu, to musisz ogarnąć również:

 • Present Perfect
 • Dopełniacz saksoński (‘s) oraz magiczne słówko “of”
 • Question tags, czyż nie?
 • A także musisz umieć obsługiwać się podstawowymi modalnymi (tj. must, can, should)

Rozszerzenie

Musisz oczywiście umieć wszystko z podstawy na bardzo dobrym poziomie, a do tego:

 • Past Perfect, Future Perfect
 • Mowa zależna
 • Strona bierna
 • Tryby warunkowe oraz Unreal past
 • Czasowniki modalne, wszystkie
 • Struktury: wish, get used to, to be used to, used to, to have something done

Mój kurs “Wszystko co jest niezbędne do matury z języka angielskiego”

Nie zapominaj o słownictwie! Im więcej, tym lepiej – wiadomo. Na szczęście powstał kurs w którym masz wszystko:

 • Porady z zakresu neuro- i psycholingwistyki dotyczące tego jak się uczyć języków (tego nie ma w żadnej szkole).
 • Wiedzę potrzebną do zdania matury na 100% poziomie podstawowym.
 • Listę słówek.
 • Moduł egzaminacyjny, który wyjaśni Ci jak będą chcieli Cię sprawdzić na maturze i zawiera kilka godzin rozmowy z egzaminatorem maturalnym.

Kliknij w link, wejdź w sklep

i skorzystaj z promocji!

Photo: www.freepik.com / katemangostar


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica