To głupota ludzka każe nam używać słów, których nie rozumiemy, by robić lepsze wrażenie. A raczej brzmieć mądrzej? Albo, żeby po prostu czuć się mądrzejszymi? W każdym razie, jednym z takich wyrażeń jest immersja językowa. Jak zanurzyć się w języku angielskim? – pytają mnie uczniowie naszej szkoły…
… i dobrze, że pytają, a nie strugają głupa. Ktoś im kiedyś coś tam szepnął, usłyszeli w dziesięciu poprzednich szkołach językowych albo gadał o tym znajomy zza granicy – zanurzenie się w języku. Ale co to jest zanurzenie się w języku? Czy język jest basenikiem w który możesz wskoczyć i się popluskać? Ponad ćwierć wieku na tym łez padole za mną i mogło mi coś umknąć, ale według mnie – nie. Nie da się utopić w języku.
Immersja językowa to abstrakt
Tak. Immersja to zanurzenie się. A zanurzenie się w języku jest pojęciem abstrakcyjnym. To z kolei oznacza, że musimy je opisywać podając przykłady konkretnych zachowań, aby zbudować pewien koncept w głowie, by je zrozumieć. Lubię w tej chwili zapytać: czym jest miłość? To również abstrakt. Każdy odpowie inaczej na to pytanie i przytoczy różne sytuacje w zależności od jego lub jej doświadczeń.
Podobnie w nauce języka, każdy z nas inaczej będzie się zanurzał w języku. I już na tym etapie widać różnicę pomiędzy szkołą, a szkółką. W szkółce, owszem, słyszano o immersji. Jednak czy powiedzą Ci np. jak zanurzyć się w języku angielskim w Twoim konkretnym przypadku?
Abstrakt należy tłumaczyć w sposób spersonalizowany, do jednej osoby
Przecież do tego potrzeba prywatnych konsultacji i osobistych porad, gdyż zanurzanie się tyczy się każdego momentu w Twoim życiu. Innymi słowy: immersja językowa to wkomponowanie języka w życie codzienne. A w szkółkach zazwyczaj zajęcia prowadzi się w grupach i nie ma czasu na takie personalne dywagacje…
Jak zanurzyć się w języku? Konkretne przykłady
Skoro inaczej zwana submersja (synonim) polega na wykonywaniu konkretnych czynności, codziennie – to jesteśmy w stanie podać przykłady tychże. Nie traktuj ich jednak jako plan nauki. Są to pewne wyznaczniki, przykłady, inspiracje. Jeżeli potrzebujesz pomocy w ułożeniu nauki (również tej pozalekcyjnej) to skonsultuj się ze swoim lektorem, językowym mentorem, korepetytorem, nauczycielem – albo zgłoś się do nas.
1. Immersja językowa w telefonie, Social Mediach, na komputerze
To chyba standard i najprostsza rzecz jaką możesz zrobić. Polega na jednej decyzji i wykonaniu jednej prostej czynności. Jest jednak duży szkopuł – osoby, które nie wykonają tej czynności w momencie w którym się o niej dowiadują rzadko kiedy wykonują ją w przyszłości. No… Dalej! Chcesz się nauczyć języka? To wyjdź z tego artykułu, otwórz ustawienia urządzenia na którym czytasz mój blog, przestaw język na Twój język obcy i dopiero potem wróć do czytania dalej.
Jak już przeczytasz ten artykuł, to potem czekają na Ciebie jeszcze Twoje Social Media i wszelkie profile, na których możesz zmienić język, inne urządzenia takie jak komputer czy tablet – a nawet skrzynka mailowa!
2. Jak zanurzyć się w języku słuchając radio, podcastów, wywiadów na YT?
Tak, dobrze słyszysz. Musisz znowu wykonać trochę pracy (nie, nie istnieje jeszcze tabletka, która daje znajomość języków). Tym razem znajdź ciekawe wywiady, audycje i inne materiały, których możesz słuchać. Znajdź je, a potem znajdź czas w ciagu dnia, kiedy możesz ich słuchać. Może dojazd do pracy, uczelni, szkoły, domu? Jogging? Dawaj, dawaj, nikt za Ciebie tego nie zrobi!
3. Zakumpluj się z kimś zza granicy i zacznij prowadzić regularne konwersacje
Łatwo się mówi? I łatwo się robi! Czytasz ten artykuł… a to oznacza, że masz dostęp do internetu. Masz dostęp do miliardów ludzi. Chcesz mi powiedzieć, że jest coś trudnego w tym zadaniu? Tak, trudne jest lenistwo! Trzeba je pokonać, zupełnie jak w grze! Na szczęście jestem tutaj dla Ciebie, razem sprzeciwimy się niechciejstwu. Wystarczy, że klikniesz tutaj: www.interpals.net lub tutaj www.penpalworld.com
Te strony to przykładowe platformy dla osób właśnie takich jak Ty. Wystarczy założyć konto i odezwać się do jak największej liczby osób. Im więcej konwersacji rozpoczniesz – tym lepiej! A to dlatego, że nie trafisz od razu na super osobę z którą będziesz prowadzić długie, ciekawe rozmowy.
4. Poszukaj spotkań językowych w Twoim mieście
To już trudniejsze, a nawet być może awykonalne dla osób z mniejszych miejscowości. Otóż językowców w Polsce jest naprawdę sporo. Szczególnie w miastach z bogatszym życiem studenckim, gdzie również pojawiają się tzw. Erasmusy, czyli przyjezdni z innych państw, którzy załapali się na specjalny program studiów w naszym kraju.
Sam wyskoczyłem kilkukrotnie na spotkanie językowe w Katowicach. Takie wydarzenia zawsze są otwarte dla osób życzliwych, pomocnych i miłych. Nie musisz się tam wstydzić niczego. Zresztą, przy piwku dużo łatwiej rozplątać język. Polecam!
5. Wykorzystuj Internet w obcym języku
Pamiętaj, ze szukając porad, inspiracji czy odpowiedzi na codzienne zagwozdki powinno się wykorzystywaać język obcy. Pytaj www.google.com o wszystko w języku obcym, ale też zacznij przeglądać obcojęzyczne profile w Social Mediach. Używasz Instagrama? Po co ograniczać się jedynie do polskich kont? Bywasz na Facebooku lub LinkedIn? Świetnie! Zaobserwuj osoby z innych kręgów językowych i tym samym zanurz się w języku jeszcze bardziej!
6. Jak zanurzyć się w języku podróżując?
… przełamując niepotrzebne bariery wzniesione podczas lat edukacji w publicznym systemie szkolnictwa. Podróże kształcą przeogromnie, nawet gdy odwiedzamy nowe miejsca we własnym kraju. Wyjazdy zagraniczne pozwalają jednak na bardzo aktywne działania językowe i to w bardzo naturalnych sytuacjach. Jedyne co należy zrobić to skorzystać z tego, co mamy pod nosem – ale to wymaga wyjścia ze strefy komfortu.
7. Przeprowadź się za granicę – choć na kilka tygodni!
Możesz sobie na to pozwolić, aby pomieszkać za granicą? Pracujesz online? A może chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe poza granicami kraju? Głęboka immersja językowa pojawia się właśnie wtedy, kiedy na dłużej jesteśmy skazani na język obcy i to w wielu naturalnych sytuacjach: od radio w komunikacji miejskiej, przez załatwianie czegokolwiek z innymi ludźmi, po losowe napisy na szyldach sklepów albo produktów.
8. Zatrudnij się w firmie międzynarodowej lub która zatrudnia osoby zza granicy
Im więcej styczności z językiem o której nawet nie myślisz – tym lepiej. Na tym właśnie polega zanurzenie się w języku. Jeśli chcesz w naturalny sposób zanurzać się w języku jak najdłużej w ciągu jednego dnia, to rozważ swoje środowisko. Może istnieje możliwość pracy w firmie, która zatrudnia ludzi zza granicy? Wtedy głupia przerwa na kawę lub fajkę z obcokrajowcem stanie się dla Ciebie ćwiczeniem językowym. A może firma o międzynarodowym zasięgu, w której na porządku dziennym musisz kontaktować się z obcokrajowcami?
9. Graj w gry po angielsku
Jesteś gejmerem? To super. Nauczysz się języka w trymiga. Nie jesteś gejmerem? To może warto zastanowić się nad wprowadzeniem tego rodzaju sposobu na relaks. Przynajmniej na testy! Nie dość, że się bawisz – to jeszcze uczysz! I to bardzo efektywnie, ponieważ doświadczasz sytuacji, kontekstu w którym dane słowa się pojawiają. Bardzo ważną kwestią jest właśnie odpowiednia wizualizacja wyrazów, jakie chcemy zapamiętać. Stąd gry, w które dodatkowo się mocno angażujemy, są naprawdę ciekawym sposobem na zanurzenie się w języku.
10. Słownik angielsko-angielski to również immersja językowa
Nie jestem pewien w jaki sposób sprawdzasz słówka których nie znasz (a jeśli tego w ogóle nie robisz, to jest źle) ale najlepszym sposobem jest… porzucenie języka polskiego. Tak! Właśnie dlatego polecam słownik Merriam Webster w którym wyrazy tłumaczone są po angielsku. Po prostu otrzymujesz wyjaśnienie danego konceptu, np. dom – house:
house – a building that serves as living quarters for one or a few families
11. Oglądaj filmy z napisami…
… i bez lektora. Pamiętasz te czasy, kiedy patrzyłeś w TV i zupełnie nic nie rozumiałeś lub nie rozumiałaś? Ja też nie, ale tak było, kiedy uczyliśmy się naszego pierwszego języka. Odrzuć to dziwne uczucie typu “ale ja nic nie rozumiem, niewygodnie mi!” i umów się sam lub sama ze sobą, że jest to dla Ciebie rodzaj ćwiczenia. To rzeczywiście rodzaj ćwiczenia, ale bardzo przyjemnego. Nie martw się rozumieniem: bardzo, bardzo dużo będziesz w stanie wywnioskować z samych obrazków.
12. Jak zanurzyć się w języku GOTUJĄC?
Dobrze słyszysz! Jeść musi każdy, codziennie. To super sposób na wprowadzenie języka do swojego życia oraz na uczynienie go bardziej interesującym. Carbonara z polskiego przepisu? Co za bezsens. Tym bardziej, jeżeli uczysz się włoskiego! English Breakfast w polskiej wersji? Uważaj, żeby nie wyszedł Ci z tego Polish Breakfast! You got me?
Jednak najważniejsze w immersji językowej jest…
Coś, czego nie mogę Ci powiedzieć, gdyż jest to element naszej metody nauczania, którą stosujemy w mojej szkole PLA School. Chodzi o rozwinięcie jednego z tych 12 punktów. Na takie rozwinięcie poświęcam około godzinę, by solidnie wytłumaczyć ten temat, ale efekt jest prosty: Twój mózg zacznie CHCIEĆ chłonąć nowy język, którego jeszcze nie rozumie.
Oto co napisała mi Magda, która zaczęła niderlandzki od zera w PLA School:
Udanej nauki!
Uwaga!!!
Skorzystaj z limitowanej promocji na
darmową konsultację 1na1…