IT, THIS oraz THAT – jak używamy?

  • Gramatyka

Wolisz posłuchać? Śmiało:

To jest niemożliwe. To jest ładne. Tamto jest jeszcze piękniejsze! Dwa słowa, trzy znaczenia i sporo problemów by zrozumieć ten zakres języka w angielskim. Dzisiaj wyjaśnię Ci różnice między tymi wyrazami oraz ich użycie. Przede wszystkim ustalmy sobie pewne kwestie główne: it, this oraz thatużywamy ich, aby wprowadzić kolejną informację na temat, który już wcześniej wspominaliśmy.

Powyższe słowa mają jednak troszeczke inne znaczenia. Są to niuanse, ale bardzo ważne niuanse. Bardzo często tego typu drobnostki rzutują na to jak jesteśmy postrzegani, na ile profesjonalnie brzmimy, jak dobrze potrafimy wyrazić siebie, a co najważniejsze – wpływają na świadomość językową. Im większa świadomość struktur jakimi się posługujemy, tym sprawniej to robimy – nawet w sytuacjach spontanicznych. Zwróć na to uwagę podczas nauki!

it - that - this - jak uzywamy

IT – kiedy używać?

Okay!
Najpierw it.Używamy tego wyrazu, aby kontynuować odnoszenie się do tematu, na który już piszemy lub o którym już mówimy.

This car is very fast and also stylish. It is a nice car!

W tym zdaniu it odnosi się do samochodu: „this car”.

This car is very fast and also stylish. It is

very important for me, because I need to drive fast, but in a beautiful ride!

W tym zdaniu it odnosi się do całego zdania „This car is very fast and also stylish.”

IT – kiedy NIE używać?

Nie używamy it, kiedy po raz pierwszy podajemy informację na jakiś temat. Może to być rozpoczęcie nowej wypowiedzi, zupełnie nowego tematu, przejście do osobnego działu albo na przykład rozpoczęcie nowego rozdziału w książce czy też przede wszystkim – na początku tekstu. Zobacz na to:

Dokument o nazwie “B2B training application form” zaczyna się poniższymi słowami:

This must be signed by all applicants and returned by 30 August 2020.

A nie: It must be signed …

THIS oraz THAT – Kiedy użyć?

W tym przypadku warto wspomnieć, że THIS to jest to samo co THAT, tylko że jedno jest bliżej, a drugie dalej. Jeżeli poruszasz więcej tematów i więcej kwestii, a wypadałoby je w jakiś sposób odróżnić, to właśnie uda Ci się to przy pomocy tych wyrazów.

This, możemy użyć aby odnieść się do zdań podrzędnych, całych zdań i do poprzednich części tekstu. This podkreśla nam informację, do której się odnosimy silniej niż poprzez użycie it. Tym wyrazem „dotykamy” kwestii, które są bliżej w czasie, w tekście lub w przestrzeni.

„People begin to understand that fast foods are great danger to their health.

This has led to the development of organic food market.”

(This odnosi się do całego zdania. Mogłoby być it, ale autor chciał mocniej wskazać…)

That, możemy również użyć, by odnieść się do zdań podrzędnych, całych zdań i do poprzednich części tekstu. Jednakże używając that nadajemy pewnego dystansu, delikatnie udsuwając się od tematu.

„You know well that I hate onions, so I do not understand

how could you order such a pizza? That is disgusting.”

I tyle! Warto skupić się na tych różnicach i stworzyć własne przykładowe zdania. Jeśli nie jesteś ich pewien to możesz podesłać je do mnie na maila. Udanego dnia!

Chcesz się ze mną umówić na zajęcia lub regularny kurs w mojej szkole języków online?

Napisz śmiało: