Przejdź do treści

Językowe lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe – poznaj 4 powody

Ten artykuł ma za zadanie przedstawić Ci pozytywy płynące z nauki języków obcych szytej na miarę. Lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe, a korzyści jest naprawdę sporo, ale zdecydowałem skupić się na czterech z nich. Uznałem, że motywem przewodnim będzie efektywność i to właśnie przez jej pryzmat spojrzę na tę kwestię. Głównymi punktami zaczepnymi będą: 

  • Skupienie nauczyciela,
  • Twój czas,
  • Finanse,
  • Przyswajanie wiedzy.

Niestety, ale szkoła wrzuca nas w nurt nauki języka nie wyjaśniając nam podstaw. Ja wyjaśniam “podstawy podstaw” w moim ebooku “Pierwszy Fundament Nauki Języków Obcych”

Po krótce o plusach językowych zajęć grupowych

W 90% przypadków polecam zajęcia indywidualne z języka angielskiego, francuskiego czy innych. Nie oznacza to jednak, że zajęć grupowych nigdy się nie stosuje. Sam takie lekcje językowe prowadzę, a w mojej szkole PLA School również znajduje się taka oferta. Istnieje jednak sporo wytycznych dla tego typu kursów.

Kursy w firmach

My decydujemy się na nie po rozległym profilowaniu kursantów i co do zasady korzystają z nich grupy specjalistów w konkretnej branży lub dziedzinie, czyli… pracownicy firmowi. Komponując np. kurs języka angielskiego dla przedsiębiorstwa da się nawet pod niektórymi względami ulepszyć proces nauki dzięki pracy grupowej.

Taki gust lub budżet

Znam jednak ludzi, którzy podchodzą do nauki na luzie i nie zależy im na jakości nauczania. Tacy uczniowie nie zgodzą się ze stwierdzeniem, że dla nich lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe. To normalne, że sporo osób nie ma celów językowych czy konkretnego terminu. Niektórym też brakuje tzw. „Szkolnego życia”, albo po prostu mają bardzo ograniczony budżet, lecz wielkie motywacje! Takie osoby chętnie skorzystają też z zajęć językowych dla grup online.

Lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe
gdyż charakteryzuje je EFEKTYWNA nauka

I nie… nie do końca chodzi o Ciebie. Chodzi o lektora lub nauczyciela, oraz o to jak potrafi efektywnie wykorzystać czas na zajęciach językowych. Jeśli nigdy nie zdarzyło Ci się nauczać, to możesz nie czuć tego punktu tak do końca, ale wpadłem na świetny pomysł. Zobrazuję Ci go za pomocą matematyki i bardzo prostego równania:

60 : 10 = 6

A do tego dorzucę pewne kuriozalne, wymyślone sytuacje (tak dla zobrazowania problemu):

  • Twojemu fryzjerowi zrobienie Ci świetnej fryzury zajmuje godzinę, ale wyjątkowo zrobił to w 6 minut.
  • Wykupiłeś godzinę parkingu, ale po 6 minutach dostałeś mandat.
  • Zapłaciłeś za 10-o-dniowe wakacje, ale skończyły się już po 1 dniu.

Lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe, ponieważ Twój nauczyciel skupia się jedynie na Tobie, Twoich potrzebach, Twoich problemach i Twoich celach językowych. Jeżeli na przykład chodzisz na grupowe zajęcia z języka francuskiego, na które uczęszcza jeszcze 9 innych osób… To musisz liczyć się z tym, że Twój lektor ma dla Ciebie statystycznie raptem 6 minut.

mateusz-stasica-jezykowe-lekcje-indywidualne-sa-lepsze-niz-grupowe-poznaj-4-powody2
“Michałku, przecież widzę, że Twój tablet jest pusty i nic nie napisałeś…”

EFEKTYWNIE spędzony czas, czy to Twój priorytet?

Podejrzewam, że tak. To z tego powodu docenisz zajęcia personalizowane, czyli te, które wykorzystują Twój czas na maximum. Pomyśl o zajęciach grupowych w ten sposób: nie dość, że lektor ma mało czasu i jego uwaga jest rozproszona, to jeszcze poświęcasz czas na podziwianie innych.

Fajnie jest przyglądać się rówieśnikom, czasami. Nawet nie raz uda się z tego wyłapać coś ciekawego, ale równie interesujące rzeczy wyłapiesz we własnym zakresie. Wystarczy, że zabierzesz laptopa do ręki i odpalisz YouTube. Efektywnie spędzony czas na nauce języka obcego jest wtedy, kiedy to Ty nadajesz komunikat, lub odbierasz komunikat wymierzony prosto w Ciebie, spersonalizowany.

Lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe, bo to EFEKTYWNIE wydane pieniądze

Czy nie jest tak, że zależy Ci, aby każda Twoja złotówka była naprawdę dobrze wydana? Sądzę, że tak właśnie jest. I nie chcę Ci prawić morałów, coach’ować Cię, ani wychowywać, ale jest pewien ważny cytat, który chciałbym Ci przytoczyć. Ktoś kiedyś powiedział:

„Nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy.”

Tanie kursy językowe masz w… szkole publicznej. Są nawet za darmo. No, nie, nie są. Płacę za nie w podatkach, ale mniejsza z tym. Wiesz co jest ważne? Po 12 latach nauki języka angielskiego w szkole publicznej uczniowie nie raz nie zdają matury na poziomie podstawowym, nie potrafią zamówić burgera w MC Donald’sie na wycieczce za granicą, a na obcokrajowców patrzą jak na kosmitów.

Dotarło? To pominę kwestie jakościowe, patrz na taką sytuację:

Miałeś angola w szkole. Coś tam już wiesz. Idziesz na kurs grupowy i zaczynasz słuchać dokładnie tego samego, czego już słuchałeś wcześniej. Całe zajęcia uczysz się czegoś, co doskonale znasz i potrafisz. Tak wygląda kupowanie tanich rzeczy – nie dość, że zaraz się spieprzą to jeszcze musisz poświęcić czas na ich naprawę.

EFEKTYWNE przyswajanie wiedzy, jest możliwe przez personalizację

Personalizacja, czyli dostosowanie. Bardzo lubię to słowo – tak bardzo, że znalazło się w nazwie mojej szkoły. PLA School, czyli Personalised Language Acquisition. Przeciwieństwiem jest słowo commune, czyli wspólny. Od tego słowa pochodzi termin KOMUNIZM. Czasy komunizmu już dawno minęły i ludzie z jednakowych trybików wielkiej machiny zaczęli przepoczwarzać się w zróżnicowane indywidua.

Zajęcia grupowe to relikt PRL’u, to przeszłość. Wtedy potrzebna była masa, powtarzalność procesu i maksymalne uproszczenie. Zachód już dawno postawił na jednostkę i chęć poszukiwania nowych ścieżek rozwoju, nowych rozwiązań. Tymczasem Polacy dalej oglądają się za siebie, dalej porównują do rówieśników, dalej konkurują w byciu przeciętnym.

Językowe lekcje indywidualne są lepsze niż grupowe, ponieważ przykłady, słownictwo czy materiały językowe można dostosować właśnie do Ciebie. To przynosi najlepsze efekty i pozwala na inspirującą, oryginalną naukę. Ale to oczywiście nie jest dla wszystkich, gdyż gro osób chce być dokładnie taka sama jak reszta: robić te same rzeczy, jeść to samo jedzenie, pracować tak samo ciężko jak inni i zarabiać tak samo słabo jak oni.

Wiem, że jestem bezpośredni, ale nie miej mi tego za złe. Wiadro zimnej wody wylane na Twoją głowę może być nieprzyjemne, ale motywuje szybką reakcję i wyciągnięcie wniosków. Jestem przekonany, że powyższe cztery powody, które są jedynie wierzchołkiem góry lodowej, pozwolą Ci na przemyślenie kwestii nauki języka obcego i zorganizowanie sobie tego wyzwania naprawdę porządnie.

Chcesz listę 333 najczęściej używanych słów?


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica