Przejdź do treści

Najczęściej używane słowa w języku angielskim, holenderskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim…

“Ucz się mądrze, a nie ciężko” – uwielbiam to powtarzać, do znudzenia. Serio! Po co wkuwać wszystko co możliwe, skoro najczęściej używane słowa w języku angielskim, holenderskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim czy jakimkolwiek innym czekają na wyciągnięcie ręki?

Pierwsze zdanie powyżej to jedno z naszych motto w szkole PLA School, którą założyłem ponieważ w porę dostrzegłem, że szkoła publiczna wpaja nam dużo nieprzemyślanej treści. Stajemy się jak wór na niesegrowane śmieci: trochę plastiku, stłuczonego szkła, plastikowe opakowania, biodegradowalne obierki i psia kupa. A spróbuj teraz z tego wszystkiego wygrzebać kolczyk, który przez przypadek tam wylądował…

Pełna lista 1000 najczęściej używanych słów w języku:

angielskim 🇬🇧,

hiszpańskim 🇪🇸,

holenderskim 🇳🇱,

niemieckim 🇩🇪,

norweskim 🇳🇴

oraz francuskim 🇫🇷

dostępna jest na stronie mojego sklepu. Możesz jednak otrzymać darmowe 333 z nich.
Wystarczy, że wypełnisz formularz:

Aha! A tutaj posłuchasz tego artykułu zamiast czytać:

Dlaczego oni Ci ładują niepotrzebną wiedzę do głowy?

Aby zrozumieć jak bardzo wartościową są listy 1000 najczęściej używanych słów w danym języku (które zaraz Ci zaprezentuję) musimy najpierw pomyśleć o tym jaki jest standard. Standard z jakim się spotykamy to “naucz się, bo Ci się może przydać”. Jasne, że się może przydać.

Sęk w tym, że przydać Ci się może wszystko: żonglowanie zdechłymi szczurami, umiejętność grania w bierki elektryczne, super szybkie dmuchanie balonów oraz jeżdżenie na alpace. Przyda się też język suahili, angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, polski, czeski, słowacki, chiński, japoński, migowy…

freepik.com / freepik

Rozumiesz mnie już?

To nie ci którzy wiedzą najwięcej są najlepsi. Najlepsi są ci, którzy potrafią wykorzystywać w pełni wiedzę, którą posiadają. Oglądałeś lub oglądałaś kiedyś program telewizyjny “Jeden z Dziesięciu”? Czy znasz tych ludzi? Czy zasłynęli z czegokolwiek? Czy są świetnymi specjalistami w swojej dziedzinie? Czy może zwykłymi ludźmi, którym nawrzucano do głowy pełno informacji, których nie wykorzystują poza może jedną jedyną godziną podczas nagrywania teleturnieju?

Ten teleturniej to typowy relikt PRLu…

Dlatego Ty, według szkoły, masz umieć dużo podstawowych rzeczy. Będziesz wtedy idealnym parobkiem, trybikiem korporacyjnej machiny. A jeśli nie jednej, to drugiej, trzeciej, piątej i następnej. Jesteś uniwersalny, bo zamiast być w czymś specjalistą, uczysz się wszystkiego po trochu. Miliard innych ludzi na świecie może Cię zastąpić…

Nikt nie zainwestuje w Ciebie, żebyś był naprawdę dobry w tym co kochasz…

Nikt nie zainwestuje w Ciebie dobrze… nikt poza Tobą!

Inwestować można na różne sposoby. Możesz wykupić aktywa, nieruchomości albo wejść w biznes – co jest obarczone ryzykiem, mniejszym lub większym. Możesz też zainwestować w siebie, czyli zacząć się szkolić i rozwijać w różnych dziedzinach. Tutaj ryzyko jest małe lub zerowe, ponieważ inwestujesz w swoje własne zdolności, które następnie możesz wykorzystywać.

Zdolności wykorzystuje się np. poprzez łatwiejsze i szybsze zarabianie większych pieniędzy. Bardzo dobrą inwestycją są właśnie języki obce, ponieważ można je wykorzystać na wielu płaszczyznach. Można nawet powiedzieć, że we wszystkich płaszczyznach, w każdym biznesie, w każdym państwie: języki i komunikacja są wszędzie!

(UWAGA! Lista demonstracyjna – 333 słówka w tych językach 🇳🇱, 🇪🇸, 🇫🇷, 🇬🇧, 🇩🇪

dostępna jest ZA DARMO – formularz na końcu artykułu)

Jeśli uczysz się jednego z naszych wiodących języków to zachęcam Cię do zapoznania się z poniższymi produktami na moim sklepie:

Najczęściej używane słowa w języku? A co na to badania?

To, że moje podejście ma sens potwierdzają badania. A raczej zbadano (już dawno) wiele kwestii w temacie języków, a ja po prostu za fundament metody nauczania w mojej szkole obrałem właśnie wyniki badań naukowych. To podwalina mojego sukcesu, a raczej sukcesów językowych naszych podopiecznych.

W kwestii słów z jakich złożona jest większość zdań jakie wypowiadamy bardzo dużo działali na przykład Robin Goulden, Paul Nation oraz John Read. Na uwagę zasłużyli oczywiście również Stuart Webb i Averil Coxhead, którzy najmocniej zwrócili uwagę na to, że przecież inwestycja czasu w naukę musi się zwrócić jak najprędzej.

Przytoczę też szalenie ważną statystykę

“(…) według badaczy z University of Oxford teksty w Oksfordzkim Korpusie Języka Angielskiego (Oxford English Corpus) w aż 75% składają się z jedynie 1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim.”

Jaki jest z tego wniosek? Jeśli mądrze wybierzesz materiał do przyswojenia, to możesz bardzo szybko zacząć korzystać ze swoich nowych umięjętności. A to chyba właśnie na tym nam wszystkim najbardziej zależy! Dlatego rób to co jest zbadane, potwierdzone i ma jakieś podłoże w logicznym myśleniu oraz doświadczeniach innych osób.

Naukę należy mądrze zorganizować od samego początku i to właśnie robimy w mojej szkole PLA School. Jeśli chcesz zacząć się uczyć tak, by mieć solidne efekty i aby zrealizować swój cel to napisz:


biuro@mateuszstasica.pl

albo

biuro@pla-school.pl

STĄD POBIERZESZ SŁÓWKA:


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica