Przejdź do treści

Najlepszy nauczyciel języków online

W czasach gdy koronawirus zawładnął światowymi gospodarkami, miasta nawiedzają leśne zwierzęta, a większość ludzi albo przestała pracować, albo zaczeła robić to zdalnie. Jesteśmy chętniejsi do działań ONLINE. Wiele osób zauważyło w tym świetny interes… Hehe. Dopiero teraz? Niestety, ale działania w sieci wymagają od nas pewnej wiedzy, nawyków i generalnie doświadczenia.

Najlepszy nauczyciel języków online ZNA SIĘ NA RZECZY

Czemu się wymądrzam? Ano dlatego, że nie jestem koronawirusowym grzybkiem, który wyrósł wraz z nadejściem pandemii. Uczę języków obcych od podstawówki, online robię to od 2015 roku, a dwa lata później zacząłem to robić bardzo na serio – „na firmę”. Policz sobie. Umiesz liczyć, nie? Czy można mnie porównać do nauczyciela szkoły publicznej, któremu magicznie uwolnił się czas, a jego jedynymi doświadczeniami w starciu jeden na jeden jest rozmowa z dyrektorem placówki?

Nie zrozumcie mnie źle, ale od zdalnego nauczyciela języków obcych wymagane są zupełnie inne umiejętności. Jest też szereg dodatkowych kwestii o które musi on zadbać. Szczególnie dobrze poznałem tę kwestię ucząc zdalnie, jednocześnie pracując jako manager i wyjeżdżając w podróże służbowe.

Wiesz po czym poznał lub poznałabyś dobrego nauczyciela zdalnego, gdybyś mógł lub mogła zobaczyć jak żyje?

Najlepszy nauczyciel języków online
#1 ZDOLNOŚCI PLANOWANIA

Płynnie łączy obowiązki – nieraz obowiązki prywatne ze służbowymi. Umie tak zagospodarować czas, aby każdemu świadczyć wysokiej jakości usługi, być rześkim, wypoczętym. Ludziom, którzy mają wypchane terminarze po brzegi możesz pomachać z daleka. Najtańsza masówka.

Najlepszy nauczyciel języków online
#2 SAMODOSKONALENIE

Wie, że potrzebuje czasami trochę luzu, aby się doinformować, poznać nowe metody, opinie lub najzwyczajniej w świecie posiąść nową wiedzę. O samodoskonaleniu się na innych płaszczyznach niż nauczycielskiej już nawet nie wspomnę!

Najlepszy nauczyciel języków online
#3 DOBRE NAWYKI

Posiadł już dawno wiedzę na temat pracy z własnego mieszkania i wie z jakimi problemami się to łączy. Ma porządek w miejscu pracy, zna granicę między życiem prywatnym i zawodowym. Zachowuje w tym wszystkim zdrowy rozsądek, więc nie daje się zwariować i potrafi tak pracować dłużej niż parę miesięcy.

Najlepszy nauczyciel języków online
#3 ELASTYCZNOŚĆ

Potrafi dostosować się do zmian narzucanych przez życie – tak jego, jak i podopiecznego. Będzie umiał pracować w zmiennych warunkach i nie zaskoczy go ta sytuacja w życiu realnym. Potrafi się też odnaleźć w świecie wirtualnym i dostosować choćby do pojawiających się problemów technicznych.

Wiesz po czym poznasz dobrego nauczyciela zdalnego oceniając to, co zobaczyć możesz?

Najlepszy nauczyciel języków online
#4 MIEJSCE W SIECI

Nauczyciel zdalny bez swojego miejsca w sieci jest jak nauczyciel, który nie może zaprosić Cię do własnego biura lub pokoju przystosowanego do nauki. Względnie nie jest przygotowany do świadczenia usług z dojazdem (np. nie ma auta). Czy taka osoba naprawdę działa na serio? Czy możesz spodziewać się po niej naprawdę dobrej jakości?

Nie bądź też naiwny lub naiwna. O miejsce w sieci jest bardzo łatwo – kilka kliknięć i profil w podstawowym serwisie z prywatnymi lekcjami gotowy. To trochę jakby zapraszać swojego podopiecznego do nauki w pubie czy kawiarni, gdzie może być głośno i tłoczno. A przecież założenie własnej strony internetowej i bycie choć trochę aktywnym to minimum, które kosztuje stówkę rocznie.

Najlepszy nauczyciel języków online
#5 GRUPA DOCELOWA

Nauczyciele, którzy świadczą usługę dla wszystkich są beznadziejni tak jak te wszystkie uniwersalne podręczniki których używają. To nie te czasy, kiedy Pan Sylwiusz ze szkoły jest WF-istą, uczy angola i czasami cyknie zastępstwo z wychowania do życia w rodzinie, a po robocie gra w kapeli punk rockowej, szkoli ze sprzedaży B2B i prowadzi kurs szydełkowania na Onet.pl.

Swojego czasu wykłócałem się z kobietą na FB. Prywatna nauczycielka narzekała, że nie radzi sobie z małymi dziećmi na zajęciach prywatnych, bo nie wykonują jej poleceń. Nie chciały robić zadań do których owa nauczycielka je zmuszała. Powiedziałem jej, żeby absolutnie nie uczyła małych dzieci i zrezygnowała.

Wtryniła się jakaś inna baba, która pseudo-motywowała tę niefrasobliwą nauczycielkę dopingując jej, ale nie podsuwając żadnych merytorycznych porad, a mnie przy tym obrażając. Do małych dzieci trzeba mieć psychikę i odpowiednią wiedzę z zakresu dobrych praktyk wobec małych, chłonnych umysłów. Zły nauczyciel skrzywdzi dziecko wymagając od niego tych posranych zadanek z jakiś badziewnych i nudnych książeczek – dramat pewny. Takie dziecko nabierze nienawiści do języka. Zepsujecie matce dziecko!

Nauczyciel musi poszerzać swoje zdolności, umiejętności i wiedzę. W zajęciach indywidualnych bardzo ważna jest personalizacja. Jeśli nie masz pojęcia o tym co lubi małe dziecko – nie nauczaj. Nie masz pojęcia o biznesie i jedyne co z nim Cię wiąże to jakiś wątły kursik, albo śmieszny lektorat na studiach – daruj sobie i nie wmawiaj przedsiębiorcom, że jesteś dla nich stworzony lub stworzona.

I tak dalej…

Najlepszy nauczyciel języków online
#6 REKLAMA

Nauczyciele, którzy wrzucają na FB post długości wypracowania nie odrobili prostego zadania domowego. Wystarczyło wpisać w Google: „Jak skutecznie pisać ogłoszenie” albo „Jak zareklamować się na Facebooku” lub „Jak reklamować się w Social Media”, a potem kliknąć którykolwiek wynik. Myślę, że podstawową wiedzą na temat Social Mediów jest to, że uwaga czytelnika jest okropnie krótka i zabiega o nią tysiące haseł, reklam i bannerów. Masz sekundę na przyciągnięcie uwagi do Twojego posta, który musi być możliwy do skonsumowania w 30 sekund.

Nie trzeba być marketerem, by znać takie podstawy. Dosłownie tak samo jak nie trzeba być profesjonalnym piłkarzem, żeby wyjść pokopać na podwórku. Ale jeżeli nie znasz tych podstaw, to ewidentnie nie jest to Twoje podwórko. I chcesz na tym podwórku uczyć, serio?

Najlepszy nauczyciel języków online
TO JA?

Sam nie jestem idealny. Jest wiele aspektów, które można by zrobić duuużo lepiej, jednak nie jest to moim priorytetem. Zajmuję się też innymi projektami, gdyż nie chcę rozwijać się tylko i wyłącznie w jednym kierunku. Jestem osobą która lubi i potrafi działać na wielu płaszczyznach, więc bez sensu, żeby się ograniczać. Najwięcej działam w sprzedaży B2B i jak widzisz – całkiem nieźle koresponduje to z faktem, iż to właśnie przede wszystkim przedsiębiorców nauczam języków obcych.

W swojej strategii tworzenia mocnej marki nauczyciela języków obcych ONLINE wykorzystałem fakt założenia szkoły językowej PLA School w której wraz ze wspólnikami szkolimy wielu języków. To oczywiście sprawia, że postrzega się mnie całkiem inaczej. Na przykład uczniowie, którym zależy tylko na „porobieniu trochę czegoś” po prostu nawet do mnie się nie zwrócą. Z góry założą, że to jest zbyt droga usługa dla nich. Oni nie potrzebują najwyższej jakości, tylko poprowadzenia według okrutnie prostych, szkolnych założeń do czego zdolnych jest wiele innych korepetytorów. Jednak nie może być tak, że każdy korepetytor ma własną szkołę, prawda?

Najlepszy nauczyciel języków online
#7 PREZENTACJA

Spójrz, poza szkołą daję próbkę swoich możliwości. Bez własnego miejsca w sieci poprawne reklamowanie się ale i poprawne zaprezentowanie się są bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe. Na to pozwalała mi moja strona www.mateuszstasica.pl która powstała przed PLA School. Nie dość, że była to świetna wirtualna wizytówka, to mogłem pociągnąć potencjalnego klienta jeszcze dalej.

Background

Co robię? Prezentuję fakty o tym czym się zajmuję i kim jestem. Nie skupiam się na wyświechtanym powtarzaniu stopni edukacyjnych jakie zdobyłem, gdyż zaliczenie Uniwersytetu Śląskiego na językach stosowanych nie jest żadnym wyczynem. Zresztą w dzisiejszych czasach już prawie nikt nie patrzy na edukację i nie wiele ona znaczy, gdyż w większości branży ta edukacja mija się z rynkiem. Zamiast tego daję Ci się poznać i opisuję swoje doświadczenia biznesowe, aby uzmysłowić Ci skąd się wywodzę. Najlepiej zerknij na mój żartobliwy wpis biznesowy o tym jak “sprzedałem się w Algierii“.

Grupa na facebooku

Prowadzę grupę na Facebooku, która zrzesza około 1000 uczniów języka angielskiego. Wymieniamy się materiałami i wspólnie uczymy, a ja to wszystko moderuję i prowadzę bezpłatne LIVE’y, dzięki którym można się dowiedzieć czegoś nowego w sposób inny niż szkolny. Można? Można. Zapraszam – “Angielski w Rok”

Zainteresowania

Niebiznesowo i niejęzykowo mam wiele zainteresowań. Tak naprawdę lubię doświadczać nowych rzeczy, poznawać nowe kultury, tradycje i kuchnie co w sumie mocno łączy się z językami. W tym wszystkim niezastąpione okazują się wyjazdy za granicę z których profesjonalnymi zdjęciami dzielę się na Instagramie: @m.stasica. Zaglądnij i przypomnij sobie przysłowie:

„Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje.”

Lubię książki fantasy i czytam je… po angielsku. To z kolei całkiem nieźle świadczy o tym, że naprawdę wykorzystuję języki w wielu życiowych aspektach. Jakby tego było mało, to nawet zdarza się, że popełniam własne opowiadania fantastyczne. Niektóre z nich publikuję w formie krótkich materiałów mogących poprawić zasób Twojego słownictwa. Przeczytaj moją opowieść zatytułowaną „Banefire”, której akcja toczy się w moich rodzinnych stronach, polskich górach. Fragmenty do dosłuchania w podcaście, oznaczone tagiem [STORY] oraz do poczytania: część pierwsza!

Dzielenie się wiedzą innych

Uchylam też rąbka tajemnicy i zapraszam za kulisy, a to za sprawą ciekawych rozmów w ramach podcastu. Niektóre z nich odbywają się z moimi uczniami, którzy przybliżają faktyczny obraz naszych wspólnych, językowych zmagań. Posłuchaj rozmowy z Karolem Niezabitowskim. Jest to epizod #18 i znajdziesz go tutaj!

Co jest jednak najważniejsze? Najważniejsza jest wiedza jaką regularnie dzielę się tutaj, na blogu oraz w moim regularnym, co czwartkowym Podcaście. To naprawdę wiele do przetrawienia i przeglądnięcia. Otrzymujesz ode mnie sporą dawkę wiedzy językowej, lecz również na mój temat i kilka innych fajnych możliwości.

Mocne zaplecze

To wszystko możesz zobaczyć i doświadczyć. Jednak istnieje wiele innych szczegółów o które dbam w zaciszu domowym czy po prostu odpowiednio organizując swoje działania w sposób przemyślany i profesjonalny. Chociażby zakup abonamentu na telefon, który obsługuje całą Europę. Mam podopiecznych zza granicy oraz tych, którzy często wyjeżdżają. Jeżeli cokolwiek stanie się z internetem moim lub mojego ucznia – nie ma opcji, zebym „nie dowiózł” wyniku.

Ale to już zaplecze mniej efektowne, o którym wcale nie musisz wiedzieć. O pewnych rzeczach lepiej nie słyszeć, bo wtedy śpi się spokojnie. Gdybyś wiedział lub wiedziała jak wiele czynników, działań i wiedzy składa się na wysokiej jakości usługę to byś się przeraził lub przeraziła! Lepiej skupić się na właśnie Twoich zdolnościach komunikacyjnych, językowych i międzykulturowych – o resztę zadba Twój idealny nauczyciel.

Uwaga!!!

Skorzystaj z limitowanej promocji na

darmową konsultację 1na1…This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica