Dzisiaj na temat słówka, które raczej kojarzyć się może z budową, ściekami i rurkami. A jednak – słowo pipeline znajduje zastosowanie również w biznesie. Pojawia się w tak zwanej korpomowie oraz po prostu na internetowych forach tak często, że nie można przejść obok niego obojętnie.
Wyraz ten warto na stałe wprowadzić do swojego słownika, zacząć go używać i przede wszystkim – na reszcie kojarzyć o co chodzi tym różnym trenerom, sprzedawcom, przedsiębiorcom lub managerom… czy to w czeluściach internetu, czy w pracy. Jeśli nie wiesz co to jest pipeline – nie siedzisz w biznesie! Ok, więc najpierw przejdźmy do internetowej ogólnej definicji (za www.businessdictionary.com)
Wolisz posłuchać? Śmiało:
Co to jest PIPELINE?
Czyli generalnie to jest to „coś” pomiędzy punktem początkowym – A, oraz punktem końcowym – B. Tym czymś może być w zależności od kontekstu właśnie rurka, przewód, łączenie, ale może to być również proces, zadania itd. Mamy do czynienia z pojęciem, które odnosi się do obiektów materialnych jak i pojęć abstrakcyjnych.
Przykładowe zdanie, również za www.businessdictionary.com
„The pipeline contained a vast amount of information that was flowing in both directions promoting understanding and growth for our company.”
Tutaj już bardziej przedsiębiorczo i w kierunku domeny biznesowej. Słowo jest faktycznie używane często, nawet kiedy komunikujemy się w jezyku polskim. Może przytrafić Ci się, że usłyszysz zdanie np.:
„Na ten tydzień mam zbyt dużo rzeczy w pajplajnie, więc nie dam rady ci tego ogarnąć!”
Oj tak, boli korpomowa tego rodzaju. Boli w uszy! Ja wiem! Sam jestem przeciwnikiem gwałcenia języka polskiego, a jednak potrafię zrozumieć powód takiego stanu rzeczy. Wtrącamy anglicyzmy, ponieważ często jedno słowo obejmuje bardzo szeroki koncept. Język angielski bywa bardzo nieprecyzyjny, a ta nieprecyzyjność bardzo często się nam przydaje, kiedy sami dokładnie nie wiemy co powiedzieć i jak ubrać pewne kwestie w słowa.
Czy istnieją podobne wyrazy?
Od razu podam Ci (prawie) synonim do wyrazu pipeline. Chodzi mi o wyraz workflow, który z kolei oznacza pewien progres w wykonywaniu obowiązków służbowych lub zestaw zadań, które wykonujemy. Dlatego innym zdaniem, które ktoś do Ciebie może rzucić byłoby:
„Na ten tydzień mam spory workflow, więc nie dam rady ci tego ogarnąć!”
Niesamowite, czyż nie? Tyle przydatnych i prostych wyrazów o szerokim znaczeniu, które w znacznym stopniu usprawniają komunikację biznesową. Można nimi bardzo łatwo żonglować w wielu kontekstach! No tak, bo pomyśl ile wyrazów musiałbyś lub musiałabyś użyć, by ująć w tym zdaniu całe znaczenie, cały przekaz jaki kryje się za magicznym pipeline lub workflow? No i właśnie na tym polega korpomowa, ale na ten temat możnaby spokojnie nagrać osobny odcinek i to nawet nie jeden!
Tymczasem pozostaje mi życzyć udanego dnia, niezapchanych pajplajnów, luźnego workflow i generalnie zadowolenia z kariery!
Uwaga!!!
Skorzystaj z limitowanej promocji na
darmową konsultację 1na1…