Praca bez doświadczenia i zarobki w korpo z językami obcymi to bardzo interesujący temat szczególnie dla studentów. Bardzo daleko mi od stwierdzenia, że nie pracuje się tylko dla pieniędzy, dlatego sam byłem ciekaw ile zarabia się z językami obcymi. No wiesz: studia, poświęcasz czas i energię, więc kalkulujesz zwrot z tej inwestycji. Pieniądze to przecież bardzo ważny aspekt!
Pracuje się dla tych wszystkich rzeczy, które pieniądze umożliwiają, dlatego zarabiając:
- dbasz o zdrowie,
- wygląd,
- wygodę,
- szczęście,
- powodzenie twojej rodziny czy potomstwa,
- dbasz o bezpieczeństwo…
Tutaj przeczytasz pierwszą część na temat rynku korporacyjnego w Polsce (kliknij).
Szczegółowe informacje z tego artykułu udało mi się zgromadzić dzięki pracy ABSL Group i ich raportom. Przeglądam je regularnie od kilku lat, dzięki czemu wiem jak solidnym biznesem jest Outsourcing, a także jaki potencjał drzemie w poszczególnych miastach.
Gdzie największe zarobki w korpo z językami?
Największe przeciętne zatrudnienie w największych ośrodkach usług biznesowych w Polsce występuje w… nie Warszawie! Otóż prym wiedzie była stolica naszego kraju: Kraków. Katowice są na czwartym miejscu w skali kraju, więc generalnie południe ma się naprawdę dobrze! Mojemu regionowi przypada ⅓ tego rynku.
Innymi miastami są oczywiście Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin, jednak coraz więcej inwestycji pojawia się także w mniejszych miastach jak Bielsko Biała, Tarnów, Białystok, Elbląg, Kielce, Opole, Bydgoszcz…
We wszystkich miastach w Polsce odnajdziemy na ten moment 1 714 centrów różnej wielkości. Branża zalicza regularny, 10-procentowy wzrost rok do roku. Tak, mimo pandemii. Moją głębszą analizę tego aspektu znajdziesz tutaj (click). Te liczby ukazują szeroki wachlarz możliwości, jakie daje branża Nowoczesnych Usług Biznesowych.
Ile zarabia się z językami obcymi?
Wszystko fajnie, ale miało być o pieniążkach. Zacznijmy, rzecz jasna, od informacji nieco bardziej ogólnych. ABSL
w momencie tworzenia raportu przyjęło kurs złotówki względem euro na poziomie 1 PLN = 0,2196 EUR. I tak średnio zarabiają miesięcznie, brutto:
- Manager 4 408 EUR
- Lider zespołu 2 665 EUR
- Starszy specjalista 1 900 EUR
- Młodszy specjalista 1 336 EUR
Należy wziąć jednak pod uwagę, że to są tak naprawdę płace, czyli wzięto pod uwagę wydatki pracodawcy. Nawet 7% wyżej wspomnianych kwot przeznaczanych może być na bonusy, zaś kolejne 5% na świadczenia. A te kwoty regularnie rosną, więc zarobki w korpo z językami są coraz wyższe.
Z kolei awanse w korporacjach przynoszą średnio między 10% a 15% podwyżki. Jeśli chodzi o regularne waloryzacje to około 95% firm ponosi stawki swoich pracowników. Rzeczywista wysokość podwyżek waha się między 3% a 5,5%. Liderem pod tym względem w ostatnich latach były Katowice sięgając 5,7%.
Jaki wpływ na pensję ma język?
Zarobki w korpo z językami obcymi, które są mniej standardowe są wyże. Jednymi z najbardziej wartościowych pracowników są ci, którzy władają językami skandynawskimi. Aż 73% korporacji z sektora BPO, SSC, R&D lub IT dysponuje wypłatami w zależności od języka lub języków jakimi posługuje się zatrudniony.
Najbardziej kasowymi są języki takiej jak:
- niderlandzki, szwedzki, norweski, finlandzki i duński, za które w 2020 należało się dodatkowe 1 500 PLN miesięcznie,
- Lingwiści znający niemiecki lub włoski mogli liczyć na dodatkowe 1000 PLN,
- francuski 800 PLN,
- portugalski 700 PLN,
- hiszpański oraz czeski 600 PLN,
- rosyjski 500 PLN,
- a ukraiński uprawniał do dodatku w wysokości 400 PLN.
Korporacje różnie interpretują fakt władania większą ilością języków obcych. 24% firm oferuje dodatek do drugiego języka,
z kolei 57% korporacji zaznaczyło, iż dodatek językowy jest kwotą stałą.
Na jakich stanowiskach są dobre zarobki w korpo z językami?
Aby w szczegółach poznać wynagrodzenia i całkiem obszerną tabelę należy poszperać w raportach ABSL. Znajduje się tam wiele stron pełnych szczegółowych danych dotyczących zarobków na różnych szczeblach. Poniżej przedstawiam garść danych, aby zachęcić Cię do zaznajomienia się z publikacją ABSL. Warto zaznaczyć, że średnie wynagrodzenia oczywiście będą różnić się w zależności od miasta czy rodzaju firmy.
Praca bez doświadczenia z językami jest możliwa. Dla przykładu Junior w bankowości i finansach, która jest w tym zakresie najmniej opłacalną branżą, w Katowicach zarabiał rok temu średnio 2 771 PLN, a w Krakowie 3 391 PLN. Junior w krakowskim Contact Center mógł liczyć na
4 543 PLN kiedy jego odpowiednik w Katowicach otrzymywał 3 885 PLN. Najlepiej płatnymi Juniorami byli ci
w Marketingu, z kolei najbardziej opłacalne stanowiska seniorskie odnaleźliśmy w Data Management.
Co na start?
Ile zarabia się z językami obcymi na początku? Jako Junior w Customer Service możemy starać się o stawkę od około
4 000 PLN brutto – nie mając jeszcze doświadczenia i języka. W zależności od języka lub języków jakimi władamy na poziomie komunikatywnym te stawki będą znacznie rosnąć.
Wysokość pensji jest również uzależniona od miasta oraz specyfiki branży, gdyż w firmie obsługującej banki jesteśmy w stanie dostać nawet 6 000 zł brutto na start. Warto wspomnieć, że wzrost płacy na niektórych szczeblach sięgał 15% w okresie 2016 – 2019. Po pandemiczne realia są jeszcze inne!
Aktualne dane z powodu pandemii oraz wojny na Ukrainie nie są jednoznaczne. Do tego inflacja trzęsąca największymi gospodarkami świata… Rynek reaguje bardzo chaotycznie zaliczając ogromne wahania. Widzę oferty pracy mocno podnoszące średnie z poprzednich lat, jednak w tym momencie ciężko stwierdzić jaki jest ogólny trend poza tym, że języki są dla Ciebie realną wartością:
- większe pieniądze,
- więcej możliwości pracy,
- przyjemniejsza praca.
Uwaga!!!
Skorzystaj z limitowanej promocji na
darmową konsultację 1na1…