Przejdź do treści

Serial “See” – opinia, język, słówka

  • Rozrywka

Rodzisz się. Raczkujesz, wstajesz, rośniesz. Czujesz świeży, intensywny zapach wiosennego powrotu do życia. Potem muska Cię powabne, letnie słońca, by następnie ulec chłodniejszym dniom jesieni, podczas której Twoje uszy kontemplują nad szelestem spadających liści. Z kolei zima to czas szczypiącego mrozu i lodowatego smaku śniegu. Ładny obrazek? Sęk w tym, że Ty nie widzisz tego. Nie możesz zobaczyć tego, co właśnie podsunęła Ci Twoja wyobraźnia… Jesteś ślepy lub ślepa…

Pomyśl tylko, jak wyglądałby świat, gdybyśmy nie byli zdolni do widzenia? Ojejku, jako lingwista od razu zauważam pewien problem. Prawdopodobnie nie istniałby czasownik „wyglądać”. W ogóle im dłużej zaczynam o tym myśleć, to mam coraz większy mętlik w głowie. Swoją drogą, w temacie słówek dotyczących niepełnosprawności stworzyłem artykuł – warto zerknąć (kliknij!). Na szczęście pan Steven Knight wraz z gromadką reżyserów stworzył ciekawy obraz, nad którym warto się pochylić na dłużej i przyjąć tę trudną perspektywę.

See – co to za serial?

Serial „See” opowiada o przyszłości post-apokaliptycznej w której ludzie są niewidomi i… są przekonani, że od zawsze tak było. Bez narządu wzroku trudno jednak rozwijać cywilizację, dlatego mimo pozornego wysunięcia się w czasie – co mogłoby sugerować klimaty sci-fi. To nie tak, gdyż mamy do czynienia z „prawie średniowieczną fantastyką”. Nie zabraknie walki na miecze…

Wait, walka na miecze w wykonaniu niewidomych? To właśnie tutaj wyniuchałem ogromny powiew świeżości. Spodobał mi się ten pomysł – uważam go za bardzo oryginalny i jest to element zdecydowanie podnoszący moją ocenę tego serialu. Tym bardziej, że najwięcej wymachiwania zardzewiałymi kawałkami metalu ma Baba Voss w którego wcielił się Jason Mamoa.

Obsada, szczegóły

Tak, aktor znany z Aquaman’a czy Gry o Tron w której wcielił się w Khala Drogo jest zdecydowanie twarzą tej powieści. Świetnie odegrał też swoją rolę Christian Camargo stając się łowcą wiedźm. Z drugiej jednak strony, nie do końca przypadła mi jednak ta trochę młodsza część obsady – można było wybrać lepiej!

Serial powstał w 2019 roku i jak na razie dostępny jest jedynie jeden sezon, na platformie Apple TV. Zapowiedziano już jednak zdjęcia do kolejnych odcinków i pewnie również zorganizowane zostaną w Kanadzie. Krajobraz prezentuje się wyśmienicie, a scenarzystom udało się wybornie ukazać siłę matki natury, która milimetr za milimetrem zaczęła stopniowo zawłaszczać porzucone i nieużywane przez nikogo konstrukcje, budynki czy przedmioty codziennego użytku.

Zerknij zresztą na trailer:

Serial oceniło na Filmwebie do tej pory (połowa Marca 2021) prawie 4 tysiące widzów. Średnia ocena to 7.4/10 i wydaje mi się, że mogę się z nią zgodzić.

Jakich słów nauczysz się z „See”?

Klimat bardzo ciekawy i osobliwy, to prawda. W takim razie jakiego słownictwa powinno się spodziewać po tej pozycji? Cywilizacja zatoczyła pewne koło i choć dostrzeżemy w serialu elektrownie, samochody czy fabryki to jednak w głównej mierze do czynienia mamy z osobami posługującymi się językiem archaicznym lub przestarzałym.

Wyrazy jak i struktury zdań raczej przypominają klimaty fantasty pokroju Tolkiena czy niedaleko szukając Sapkowskiego (kliknij i zerknij na mój wpis o Wiedźminie). Wcześniejsze doświadczenie z tym gatunkiem z całą pewnością usprawni rozumienie serialu. Jeżeli również stosujecie taką metodę nauki i chłoniecie kinematografię z oryginalnym dźwiękiem i na przykład korzystając z napisów – pewna znajomość fantastyki i archaicznego słownictwa pomoże w dużej mierze!

Przykłady zdań z Serialu “See”

Nothing escapes my ears. – Nic nie umyka moim uszom

The offer still stands – Oferta jest w mocy

Your will resides in this holy place – Twoja siła (chęć) zamieszkuje to święte miejsce

Those who trespass against us will die! – Ci Którzy wychodzą naprzeciw nam zginą

He has passed on his life – przekazał swoje życie, tzn. spłodził dzieci

Keep still – nie ruszaj się

They tried to alter god’s intensions – Chcieli zmienić boże intencje

Jak widać nie jest to język (słownictwo, szyk wyrazów) standardowy, który usłyszymy w dzisiejszych czasach na podwórku, w szkole, pracy czy w restauracji. Jeżeli nie przepadasz za tego typu klimatami, to nie sięgaj po serial “See”. To nie jest sci-fi pokroju Cyberpunka, w którym wszystko się mieni od energii elektrycznej. Jest wręcz na odwrót – co widać po obrazkach, lecz również czuć to w kwestiach wypowiadanych przez aktorów.

Tyle na dzisiaj. Mnie ten serial zaintrygował, zaciekawił i był bardzo przyjemną odmianą. Od Wiedźmina nie miałem okazji, by obejrzeć coś w klimatach fantasy, stąd bardzo dobrze postrzegam serial “See”. Jest kilka niedociągnięć, czy po prostu ogólnie rzecz ujmując – słabo zrealizowanych kwestii. Pozytywy jednak sprawiają, że łatwiej przymknąć na to oko i wiele genialnych pomysłów najzwyczajniej w świecie nadrabia ocenę. Najlepiej przekonaj się po prostu sam lub sama! Serial obejrzysz na platformie Apple TV. Miłego!

Uwaga!!!

Skorzystaj z limitowanej promocji na

darmową konsultację 1na1…


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica