Przejdź do treści

Co robić, żeby zarobić – czyli jak zarabiać więcej pieniędzy dzięki językom?

  • Biznes

Kompletnie nie rozumiesz dlaczego tak się dzieje, że jedni zarabiają więcej, a inni mniej. Większość tak ma i dlatego większość idzie jak stado baranów – za trendami i nawet nie zastanawiają się co robić, żeby zarobić godne pieniądze. Wynikiem tego są np. setki niezadowolonych absolwentów sinologii, tysiące świeżych frankofonów i dziesiątki tysięcy znawców języka angielskiego. Języki obce to zdecydowanie moja domena (mam szkołę PLA School) i dzięki temu wiem jak zarabiać więcej pieniędzy dzięki językom!

Z tego tekstu dowiesz się:

– jak bardzo różni się proces nauki języków od innych przedmiotów,
– że komunikacja w języku obcym to bardzo złożona umiejętność,
– jak można pracować z językami,
– poznasz różne ścieżki rozwoju w kraju
– dowiesz się jaka jest moja historia

photo: pexels.com

Proces nauki języka obcego

Chcesz wiedzieć co robić, żeby zarobić? Naucz się języka najpierw poznając fundamenty, sprawdzając jak wygląda proces! Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak przebiega nauka języka. I już tutaj pojawia się ogromny problem, gdyż szkolnictwo publiczne jak i prywatne naucza języków zbyt przedmiotowo.

To znaczy, że zdobywamy ogromną wiedzę na temat narzędzia jakim jest język, ale nie mamy zbyt wielu sposobności, by tym narzędziem się posługiwać i nabierać wprawy. A to właśnie nabieranie wprawy jest kluczem do sukcesu!

A jak wolisz posłuchać:

Język obcy vs nauki ścisłe

Wytłumaczę Ci cyferkami jak zarabiać więcej pieniędzy dzięki językom. Paradoksalnie, weźmy za przykład informatykę. Absolutnie nie twierdzę, że jest to temat banalny do nauczenia i nie wymaga bycia kreatywnym. Jestem przekonany, że wszystko wymaga sporych pokładów kreatywności. Jednak ten przedmiot nauki jest bardzo ściśle określony. Albo napiszesz kod poprawnie, albo nie. W końcu całość w dużej mierze jest oparta o matematykę, która jest przedmiotem ścisłym.

photo: pexels.com

1 + 1 = 2

Nie ma innej opcji. 500 lat temu 1+1 ciągle równało się 2. Mamy do czynienia z konkretami i sporą dozą przewidywalności w tej branży. I tak, wiem, że ktoś się może doczepić i podważyć wszystko co napisałem, bo całki, coś tam, atomy… Uogólniam teraz, abyś mógł lub mogła dostrzec różnice.

Jak to się ma do języków?

Te różnice zobrazujemy w zestawieniu z tłumaczem ustnym. Jego pracę charakteryzują znikoma przewidywalność i wymagane ogromne pokłady umiejętności miękkich. Tłumacz najpierw musi zrozumieć wszystkie niuanse tekstu podstawowego, by następnie postarać się przekazać jak najwięcej z tej treści w języku obcym. Musi uporać się z różnicami językowymi, nieprzetłumaczalnością, musi znać tematykę w jakiej się obraca i ją rozumieć, musi znać wszystkie słowa… 

A jednak to ciągle zbyt mało. Zbyt mało, gdyż komunikując zawsze musimy wziąć pod uwagę odbiorcę naszego komunikatu. Czy odbiorca zrozumie nasz przekaz? Czy zna te słowa? Co jeśli nie zrozumie? Jak je wytłumaczyć? Jakie skojarzenia pojawią się w jego głowie? Jak zareaguje? Jakie wzbudzę emocje? Język zahacza o kulturę, emocje, psychologię i wiele innych dziedzin. Co jeszcze lepsze, świat idzie do przodu, ciągle się zmienia, wprowadzamy nowe koncepty czy wynalazki. O kurde, ale odbiorców może być więcej, mogą być różni…

Zgubiłeś się lub zgubiłaś się już? No własnie. To sprawia, że posługiwanie się językami obcymi jest ogromnym asem w rękawie. Jeśli zechcesz, to nauczysz się nowych konkretnych, ścisłych umiejętności w mig. Jednocześnie mając wiedzę z zakresu ścisłego nie nauczysz się efektywnej komunikacji językowej w szybkim tempie. Podsumowując: łatwiej jest wprowadzić nową osobę z językiem obcym w handel B2B i przedstawić jej wszystkie tajniki, niż nauczyć doświadczonego handlowca – nowego języka.

No to co robić, żeby zarobić przy użyciu języków?

Biznesy międzynarodowe

Poznaliśmy wartość języka obcego. Czas na konkrety. Skoro już o handlu B2B mowa, to najczęściej kojarzy się mi on z działaniami w eksporcie. I tutaj warto wspomnieć, że bardzo duże pieniądze są oczywiście w handlu międzynarodowym. Języki obce otwierają drzwi do większych pieniędzy – zerknij też na ten wpis o korzyściach z nauki (kliknij).

Możliwość współpracy z rynkami bardziej rozwiniętymi jest doskonałą drogą do prosperującego biznesu. Jednak wymogiem jest doskonała znajomość konkretnych języków obcych oraz tego jaki wpływ mają one na kulturę, emocje, postrzeganie świata potencjalnych partnerów czy klientów. Zdolności językowe pozwalają na rozwijanie biznesów międzynarodowych.

photo: pexels.com

Praca za granicą

Nie tylko biznesem człowiek żyje. Dzięki językom łatwiej spakować walizki i wyruszyć do innego kraju, a na miejscu całkiem nieźle się odnaleźć i być może zacząć od razu pracować w całkiem fajnym miejscu, na fajnym stanowisku, z fajnymi ludźmi. Funkcjonowanie za granicą bez języka jest bardzo uporczywe i skutkuje dużymi stratami: czasu, sił, nerwów, pieniędzy. Emigracja nie musi być katorgą, o ile znasz języki!

Jest to kolejna ścieżka, którą otwiera przed Tobą znajomość języków obcych. Już na starcie umiejętności językowe stawiają Cię w doskonałej pozycji, by polepszyć standard swojego życia lub najzwyczajniej w świecie, by spełniać swoje marzenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż ten artykuł bardzo mocno skupia się na kwestiach finansowych, jednak nie zapominajmy o świecie doznań, przeżyć i snów, które warto przeistaczać w rzeczywistość. Z tego powodu pamiętaj o podróżowaniu, ale nie tylko w znaczeniu stricte ekonomicznym.

Praca w kraju

Co zrobić, żeby zarobić u nas? Zupełnie niepotrzebnie profity ze znajomości języków obcych utożsamiamy z wyprowadzaniem potencjału poza granice naszego państwa. Warto jednak zauważyć jak ogromny kapitał spływa do nas, do Polski. Mowa tutaj o potencjale inwestycyjnym zza granicy. Wiele zagranicznych biznesów rozwija swoje struktury właśnie w naszym państwie.

Z perspektywy gospodarczej mogą panować różne opinie odnośnie tego, czy jest to pozytywne czy negatywne dla naszego kraju. Realia są jakie są. Psy szczekają, karawana jedzie dalej i radzę Ci do niej dołączyć. Zapewne chcesz dowiedzieć się dlaczego zagraniczne koncerny pojawiają się w Polsce? Z kilku przyczyn, a najważniejsze z nich to fakt, że zostaje doceniona nasza kadra specjalistów.

Specjalistami jesteśmy w wielu dziedzinach, a do tego całkiem nieźle radzimy sobie z językami. Dodatkowo, przecież żyjemy na wschodzie Europy, która ciągle jest po prostu tańsza patrząc z perspektywy globalnej. Można dać nam więcej tym samym mocno nas motywując, a jednak stawki nadal będą konkurencyjne dla krajów zachodnich. Pracodawcy pozostawia to też spore możliwości negocjacyjne i po prostu bycia elastycznym. Jak zarabiać więcej pieniędzy dzięki językom? W kraju…

Gdzie pracować w kraju?

Eksport

W takim razie jak możemy wykorzystać języki obce w naszym kraju? Sposobów jest niezliczona ilość, ale analizując to co napisałem powyżej możemy obrać dwie ścieżki, wyznaczając je bardzo ogólnie. Przede wszystkim możemy celować w nasze rodzime firmy, które mają większe ambicje i np. chcą eksportować swoje produkty. Musimy wtedy nastawić się na naprawdę niezłe posługiwanie się językiem obcym, a raczej zdobywanie konkretnych celów przy jego użyciu. To dlatego, że w większości sytuacji to nasza strona będzie tą aktywnie szukającą różnych możliwości biznesowych.

Specyfika takiej pracy wymaga od nas zupełnie innego podejścia do komunikacji międzykulturowej. To my wykonujemy pierwszy krok, to my powinniśmy mieć pewien schemat działania i pomysł na współpracę. Możesz się domyśleć, że przewidywanie reakcji Twojego rozmówcy będzie trudne. Stąd, poziom trudności wykonywania działań na takim stanowisku i w takiej firmie może również być całkiem wysoki.

Najczęściej w polskich firmach produkcyjnych lub dystrybucyjnych będą to stanowiska backoffice’owe, wsparcia obsługi klienta, sprzedaży, wsparcia sprzedaży, business developement itd.

Korporacje

Drugą ścieżką jest obsługa obcego kapitału. Te firmy również czasami eksportują, np. swoje usługi firmom zewnętrznym. Jednak głównie potrzebne jest konkretne wsparcie oddziałów firmy. Co więcej, korporacje mają zupełnie inną strukturę i kulturę całej organizacji. Zazwyczaj mamy do czynienia z dużo bardziej zróżnicowaną kadrą pod względem narodowości, co sprawia, że wymagane są od nas zdolności komunikacji wewnątrz firmy. Oczywiście domyślasz się, że to wszystko będzie się działo w języku obcym.

photo: pexels.com

Zadania regularne, związane ze stanowiskiem pracy będą wymagały od nas jednak mniejszych zdolności z powodu dużej ilości procesów i wypracowania powtarzalności tych wszystkich czynności. Korporacje zorganizowane są jak jedna ogromna machina i każdy jej element ma precyzyjnie określone zadania w których musi być doskonały.

Do takich stanowisk należą konsultanci obsługi klienta, pracownicy service desków czy szeregowi pracownicy firm outsourcingowych, project managerzy itd.

Jak zarabiać więcej pieniędzy dzięki językom? – Z moich doświadczeń

Zaprezentowałem Ci ogólny pogląd na rynek pracy w kierunkach, które nie jawią się jako oczywiste wybory dla językowców. Tych niepotrzebnie szufladkuje się jedynie jako potencjalnych tłumaczy, nauczycieli czy przewodników wycieczek. Na szczęście mogę przytoczyć Ci własne doświadczenia, gdyż zaliczyłem obie wyżej wspomniane ścieżki i wiem co robić, żeby zarobić na życie wykorzystując języki obce.

Początki

Moja kariera w korporacji zaczęła się świeżo po studiach, mimo braków w języku francuskim. Nie miałem jeszcze wtedy solidnego doświadczenia w użyciu tego języka w świecie, gdyż dużo bardziej wolałem angielski i to ten język właśnie szlifowałem najbardziej.

Choć w mojej pierwszej pracy po studiach głównym wymaganiem był zaawansowany francuski – przyjęto mnie, gdyż podczas okresu szkoleniowego mogłem spokojnie skupić się na utrwaleniu wiedzy z wąskiego zakresu językowego, jakiego wymagała ode mnie korporacyjna machina. Nie dość, że szybko przeszkoliłem się językowo i nabyłem nowych kompetencji miękkich jak np. pewność siebie w komunikowaniu trzecim językiem, to jeszcze zarabiałem pieniądze.

Zmiany

Z kolei moja kariera w polskiej firmie zaczęła się później, po okresie korporacyjnym. Mogłem wtedy przyjąć na klatę całą nieprzewidywalność i złożoność świata oraz różnych kultur nie stały mi na przeszkodzie.

Moje rozmowy kwalifikacyjne wyglądały zupełnie inaczej, a zadania w polskiej firmie były zadaniami kompletnie innego szczebla. Po prostu trzeba też częściej użyć łepetynki, pomyśleć i dobrze zaprezentować swoje myśli, mając na uwadze różnice kulturowe, światopoglądowe, ale ten sam cel – rozwój i zyski.

Mam Ci w końcu powiedzieć co robić, żeby zarobić?

Podsumowując, języki obce dają naprawdę solidne podstawy ku temu, by zarabiać bardzo dobrze. Jednak do języków zawsze należy dodać inną umiejętność np. sprzedaż, programowanie, negocjacje, modeling, ładny głos, cierpliwość…

Co ważniejsze, języki pozwolą Ci w razie potrzeby zdobyć tego typu zdolności, gdyż znajomość języków obcych jest bardzo złożoną kwestią i tego typu kandydaci dużo łatwiej odnajdują się na rynku pracy. Mogą rozwijać się w różnych kierunkach. 

Doskonałą sposobnością ku temu są korporacje. Opowiedziałem Ci moją własną historię o tym jak zarabiać więcej pieniędzy dzięki językom. Jak można łatwo zauważyć: nie demonizuję tak zwanych „mordorów”. Przecież nie podpisujecie wyroku na życie tylko umowy na czas nieokreślony.

Próbuj wszystkiego!

Skąd ta mania w nas, że musimy od razu trafić w idealne miejsce? Zaaplikuj, sprawdź, zgarnij potrzebne doświadczenie i ewentualnie wykonaj kolejny ruch w swojej karierze – podobnie jak ja. A może jednak zostaniesz w korporacji, bo zechcesz wspiąć się w jej strukturach i odnajdziesz w tym swoją ścieżkę?

Daj znać, jeśli potrzebujesz wsparcia. Zajmuję się:

  • tworzeniem Twojego profilu językowego i wskazywaniem mocnych stron,
  • doradzam językową ścieżkę zawodową,
  • przygotowuję do rozmowy o pracę w językach obcych,

Napisz do mnie:

biuro@mateuszstasica.pl

+48518217052

Uwaga!!!

Skorzystaj z limitowanej promocji na

darmową konsultację 1na1…

Zdjęcie użyte w miniaturze artykułu: onlyyouqj, z freepik.com


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica