Przejdź do treści

Jak zacząć się uczyć angielskiego – od podstaw, nawet dla dorosłych!

Jeśli rozważasz podjęcie nauki języka angielskiego, to udało Ci się trafić na najlepszą stronę w internecie. Wiesz dlaczego? Bo nie tylko powiem Ci jak tak naprawdę zacząć się uczyć angielskiego od podstaw (a w szkole Ci tego nie mówią), lecz również wyjaśnię Ci, że być może nauka języka nie jest dla Ciebie. I nie mam zamiaru Cię demotywować, po prostu: kawa na ławę…

W tym artykule przeczytasz:

  • co jest podstawą nauki każdego języka i co trzeba ułożyć sobie w głowie,
  • nad czym się zastanowić, aby zorganizować swój czas,
  • otrzymasz ode mnie ebook, który właśnie zbuduje Twoje fundamenty językowe,
  • jasno określę za co się zabrać na początku w nauce usystematyzowanej (już nie ufasz podręczniczkom ani szkołom, więc nie zaskoczy Cię to, że zasugeruję inną ścieżkę)
  • dam Ci słówka, od których trzeba zacząć
  • wyjaśnię Ci co robić poza nauką usystematyzowaną (to jest tak samo ważne, jak Twój czas z nauczycielem!)

Od czego zacząć naukę angielskiego? Od ułożenia sobie wszystkiego w głowie

Nie obraź się, ale może być tak, że jedynie marzysz sobie o języku – i pozostanie on w sferze marzeń. Sęk w tym, że marzysz o czymś, czego nie potrzebujesz… Tak.

Jest taki trend, że “język Ci się przyda” i w ogóle to “warto znać przynajmniej angielski“. A ja zawsze odpowiadam, że warto jest mieć sad z jabłkami w Rumunii, warto jest umieć odkręcać słoiki lewą ręką, warto też potrafić otwierać piwo powiekami lub zębami.

Przyda się też pudełko po starych butach, przyda Ci się traktor, przyda Ci się zestaw do BDSM, przyda Ci się suahili, przyda Ci się język migowy, przyda Ci się bułgarski… Rozumiesz już do czego zmierzam? Do tego jak szkoła dosłownie nas*ała ludziom w głowach i nauczyła “zbieractwa wiedzy”.

Psst! Zamiast czytać ten artykuł możesz go również odsłuchać:

Porzuć szkolne schematy

Nie przyda Ci się proces rozmnażania pierwotniaków, nie przyda Ci się pudełko po butach i być może nie przyda Ci się angielski. Musisz się zastanowić do czego wykorzystasz umiejętność, której chcesz się nauczyć. Co Ty chcesz robić z angielskim? W jaki sposób Ci pomoże realizować cele w życiu?

Jak zacząć się uczyć angielskiego? Na pewno nie przez zaśmiecanie swojej głowy. Photo: pch.vector

Bo widzisz… Szkoła wkręciła nam wszystkim taką głupotę, że język jest celem. Absolutnie nie! Język to narzędzie, które ma Ci pozwolić (lub ułatwić) realizację innych celów życiowych. Koniec. Kropka. Osoby, które tego nie rozumieją uczą się angielskiego nie raz przez 12 lat.

Tyle, że uczą się angielskiego, który jest jednym z najprostszych języków na świecie, a i tak niczego nie potrafią. To dlatego, że to wszystko powinno zacząć się od fundamentów… (poszperaj w moim sklepie i znajdź ebook: “Pierwszy Fundament Nauki Języków Obcych”)

Jak zacząć się uczyć angielskiego dla dorosłych?

Zacznijmy od tego, że skoro to czytasz, to nie jesteś już małym dzieckiem. A to oznacza, że masz mniej lub bardziej ograniczony czas oraz mniej lub więcej obowiązków. Poza ułożeniem sobie fundamentów w głowie trzeba zrobić coś jeszcze zanim w ogóle zaczniesz się uczyć.

Musisz zaplanować i zorganizować tę naukę…

Jak wygląda Twój dzień i ile masz czasu?

Jeżeli ciężko pracujesz, zajmujesz się domem i masz czasochłonne pasje to musisz po prostu podejść do tematu realistycznie.

  • Zastanów się czy masz czas, aby codziennie choć na chwilę się pouczyć.
  • Zastanów się, czy masz czas na solidną naukę z nauczycielem przynajmniej 2 razy w tygodniu.
  • Zastanów się, czy będziesz się tak uczył przez kolejny rok, albo dwa…

Dasz radę? Każdy z nas ma 24h na dobę. Dzieciaki nie uczą się szybciej niż dorośli… To jeden z tych mitów językowych w które wierzysz. One mają szybciej efekty, bo mają dużo więcej czasu (i łatwiejszy zakres języka do nauczenia się).

Po co Ci angielski?

Do czego Ci posłuży i jakie cele dzięki niemu zrealizujesz? Jeśli nie potrafisz solidnie odpowiedzieć na to pytanie, to wiedz, że świeci się czerwona lampka. Prawdopodobnie odmówiłbym Ci nauki w naszej szkole, ponieważ nauka pójdzie jak krew z nosa i nie będziesz mieć z tego nic. Wczytaj się w mojego ebooka o którym pisałem wyżej…

Czym się zajmujesz, albo czym chcesz się zajmować w przyszłości?

“Język jest pryzmatem rzeczywistości” – to znaczy, że musisz go używać do opisywania tego co jest dookoła Ciebie. To również oznacza, że język ma na Ciebie ogromny wpływ: na to jak myślisz, jak budujesz swoje wypowiedzi, jak postrzegasz świat. Kucharz uczy się inaczej, manager uczy się inaczej, podróżnik uczy się inaczej… Trzeba to wziąć pod uwagę przy wyborze swojej ścieżki.

Potrafisz się uczyć samodzielnie, czy potrzebujesz nauczyciela?

Przestań sobie mydlić oczy. Jeżeli nie udało Ci się samodzielnie nauczyć języka obcego, to nie potrafisz uczyć się samodzielnie. Samouki uczą się kolejnych języków, bo mają zdolności nauczycielskie i podłapały pewne schematy ucząc się swojego pierwszego języka obcego. Stąd, potrafią uczyć siebie samych.

Jeśli to czytasz, to na 99% nie jesteś samoukiem, dlatego dobrze się zastanów nad wyborem swojego mentora. Lepiej wybrać raz, a dobrze. Ciągła zmiana szkoły, nauczyciela, korepetytora to marnotrawstwo czasu i energii. Będziesz często robić w kółko jedno i to samo.

Nauka indywidualna czy w grupie?

Nauka w grupie to wymysł szkolny, sprzed 150 lat. Wyobraź sobie nauczanie tysięcy jednakowych Fryderyków Chopinów. Po pierwsze, żaden z nich nigdy nie będzie na poziomie Fryderyka Chopina (dlaczego – odpowiedź w poniższym artykule). Po drugie, gdyby było tysiąc takich Fryderyków, to nie usłyszałabyś lub nie usłyszałbyś o żadnym… nie wybili by się z tłumu, bo sami ten tłum tworzą.

Dlatego zajęcia grupowe w 90% przypadków nie mają sensu. Dowiedz się więcej czytając ten artykuł:

https://mateuszstasica.pl/blog/jezykowe-lekcje-indywidualne-sa-lepsze-niz-grupowe-poznaj-4-powody/

Nauka stacjonarnie czy online?

Są plusy i minusy każdego rozwiązania. Nauka zdalna ma zdecydowanie więcej plusów, dlatego od 2016 roku prowadzę szkołę językową online. Pandemia w niczym nam nie przeszkodziła. Ale za to ludzie przestali demonizować uczenie się przez internet. Rozpisałem się na ten temat tutaj:

https://mateuszstasica.pl/blog/nauka-jezykow-online-lepsza-niz-stacjonarnie/

Język angielski – od czego zacząć naukę usystematyzowaną, gramatyczną?

Nauka angielskiego od podstaw, dla dorosłych (czy też młodych) wcale nie musi być trudna. Ten język jest prostym, nieskomplikowanym językiem. Szkoła nam troszeczkę utrudnia jego zrozumienie, ponieważ działa w oparciu o bardzo stare schematy, książki, ćwiczenia.

Szkoła, niestety, naucza też grupowo. A język jest zdolnością bardzo osobistą i indywidualną. W szkole uczysz się uniwersalnego słownictwa, z którego bardzo dużej części nigdy nie wykorzystasz. Co jeszcze śmieszniejsze, szkoła nawet tę uniwersalną kwestię potrafi spieprzyć, bo zapewne nigdy w szkole nie dali Ci listy najczęściej używanych słów.

Nie musisz znać wszystkich słów. Musisz znać wszystkie potrzebne! photo: rawpixel.com

1000 najczęściej używanych słów

Tak, istnieje taka lista. A według badaczy z Uniwersytetu w Oxfordzie te 1000 najczęściej używanych słów wystarcza, aby zrozumieć każdy tekst w 70%. Ten krok jest akurat uniwersalny, dla wszystkich… a i tak szkoła tutaj nie daje rady. Tutaj przeczytasz więcej na ten temat (kliknij)

Język angielski od czego zacząć gramatykę

Od czego zacząć naukę angielskiego już wiesz. Teraz trzeba przejść do kolejnego kroku, czyli zasady. Nie możesz wbiec na boisko i grać w piłkę nożną nie znając zasad. Ale też nikt z grających w piłkę nad nimi się nie zastanawia. Zasady muszą być jasne, przejrzyste, zrozumiałe i naturalne. W taki sposób trzeba je też wytłumaczyć.

Poznaj parę zasad, aby zacząć poprawnie. Reszta przyjdzie sama! Poniżej szczegóły, czyli co KONIECZNIE musisz wiedzieć:

1. Nie istnieje 16 czasów w języku angielskim

Ten odcinek mojego podcastu “Z Języczkiem czy Bez?” mówi sam za siebie:

2. Simple oraz Continuous jest prosty jak budowa cepa i już go znasz…

Tak, serio! Po prostu szkoła tłumaczy źle, a większość szkół prywatnych po prostu ślepo kopiuje system publiczny i tak się to kręci… Napisałem o tym artykuł. Przeczytasz w nim jak rozumieć te tajemnicze Simple oraz Continuous. Dodatkowo zobaczysz naprawdę obrazowe przykłady. Przeczytaj ten artykuł (kliknij)!

3. Wystarczy Ci na początek Simple i Continuous oraz słówka

Owszem, to tyle… Wystarczy tyle, żeby ruszyć z kopyta. Musisz rozumieć czym są czasy i że w szkole pitolą Ci głupotki. Musisz też zacząć używać aspektów Simple i Continuous, bo według tych zasad będziesz budować zdania. Tyle tylko, że aby zbudować zdania potrzebne są Ci słówka, co oznacza, że musisz uczyć się słów.

Na szczęście zabierając się za 1000 najczęściej używanych słów nauczysz się tego, co naprawdę istotne. To proste! Zostało jeszcze tylko…

Nauka angielskiego od podstaw (bez gramatyki)

Roboty przy nauce języka jest co niemiara. Nie możesz się przepalać, ale absolutnie nie możesz odpuszczać. To wszystko wcale nie jest takie proste jak ludziom się wydaje. Mamy błędne założenia wyssane ze szkoły, mamy złe nawyki w uczeniu się, albo w ogóle myślimy, że języka można nauczyć się samodzielnie. Jasne, że można – ale to jest trudne, czasochłonne i udaje się nielicznym.

Bez względu na to, czy:

  • uczysz się samodzielnie,
  • masz już nauczyciela prywatnego,
  • chodzisz na zajęcia grupowe,
  • chcesz podjąć naukę w mojej szkole

… bez względu na to wszystko musisz wykonywać pewne czynności poza zajęciami. Są porady, które zachowuję jedynie dla podopiecznych mojej szkoły, ale jest też sporo wiedzy jaką mogę się z Tobą podzielić. Ten tema uporządkowałem w tym wpisie (kliknij i przeczytaj cały artykuł!

Podsumowanie

Wiesz już jak zacząć się uczyć angielskiego od podstaw, dla dorosłych również! O resztę musisz zadbać samodzielnie. Poczytać materiały jakie Ci dostarczyłem, a potem wziąć sprawy w swoje ręce. Nauka języka to nawet nie maraton. To Iron Man – 300 km w górach. Taki bieg trwa 30 godzin i nie biegnie się go tak, ot, po prostu. Trzeba się:

  • solidnie przygotować,
  • zaplanować trasę,
  • kiedy przycisnąć mocniej, a kiedy odpuścić i zwolnić,
  • kiedy mieć przerwę na napicie się wody,
  • kiedy mieć przerwę na szybki posiłek…

A skoro czytasz końcówkę tego tekstu, to sądzę, że jesteś gotowa lub gotowy na mój kurs video:

  • ten kurs da Ci wiedzę, jakiej nie przekazuje żadna inna szkoła,
  • ten kurs zwiększa efektywność każdej minuty poświęconej na naukę języka obcego (któregokolwiek),
  • ten kurs sprawi, że będziesz używać języka obcego z taką łatwością i spontanicznością jak języka polskiego


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica