Dzisiaj omówię krytyczny błąd popełniany już na początku nauki przez osoby, które nie wiedzą czy warto uczyć się z Native Speakerem oraz na czym taka nauka w ogóle polega. Dzięki tej wiedzy zaczniesz świadomie wybierać nauczycieli. Pokutuje przekonanie, że najlepiej nauczysz się języka z Native Speakerem. Czy to na pewno dobry pomysł? Jaki błąd popełniają przedsiębiorcy zatrudniający Native Speakerów dla swoich pracowników?
Kim jest Native Speaker?
First things first, Native Speakerem zwykło się nazywać rodzimego użytkownika języka, którego Ty chcesz się nauczyć. W takim wypadku jesteś (prawdopodobnie) Native Speakerem języka polskiego. Czyli właśnie tego języka używasz od urodzenia.
Dlaczego Native to zły wybór?
Istnieją dwa powody dla których warto zastanowić się nad podjęciem nauki u Native Speakera. A jeśli organizujesz naukę języków swoim pracownikom w firmie, to lepiej dokładnie przestudiuj powód #2.
Czy jesteś dobrym nauczycielem swojego języka ojczystego? – powód #1
Zastanów się przez chwilę i odpowiedz sam lub sama przed sobą. Tak szczerze:
- Czy masz jakiekolwiek umiejętności i wiedzę z zakresu nauczania swojego języka ojczystego?
- Znasz metody?
- Czy znasz sposoby na wytłumaczenie poszczególnych zagadnień?
- Czy wiesz co robić, kiedy do Twojego podopiecznego nie dociera to, co starasz się mu przekazać?
- Jak się zachowasz? Jaką przyjmiesz wtedy strategię?
- W jaki sposób wyegzekwujesz wszelkie próby i ćwiczenia?
- A co robisz, gdy popełniasz błąd?
- Jak się zachowujesz, kiedy brakuje Ci wiedzy z pewnego zakresu, a akurat o te kwestie pyta podopieczny?
- Jak zareagujesz na jego błędy?
Mógłbym tak jeszcze pytać naprawdę długo. Ale po co? Po prostu zastanów się co każe Ci myśleć, że sam fakt bycia rodzimym użytkownikiem języka sprawia, że ktoś jest dobrym nauczycielem?
Kierujesz samochodem, bo… jesteś mechanikiem?
Spróbuję zobrazować Ci to z innej perspektywy.
- Wsiadasz do samochodu.
- Odpalasz silnik i jedziesz.
- Potrafisz przemieścić się z punktu A do punktu B.
Super. Czy to sprawia, że wiesz jak wymienić manetki? Potrafisz wymienić olej w skrzyni biegów? Ustawić zbieżność kół? Nie. Potrafisz tylko jeździć. Jedyne co możesz zrobić to jeździć sobie dalej, pokazując innym jak to robisz.
A czy ucząc się jeździć jedynie oglądasz wszystkie części hollywoodzkich filmów z serii “Fast and Furious”?
Aby w dorosłym wieku uczyć się efektywnie, poprawnie, szybko, przyjemnie nie wystarczy obserwacja. Potrzebujesz nauczyciela. Kogoś kto zna procesy, metody, sposoby. Kogoś kto wie jakie błędy się popełnia oraz jak sprawić, by ich nie popełniać. Potrzebujesz kogoś, kto posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie z wielu obszarów. Samo władanie językiem nie wystarcza.
Czy warto uczyć się z Native Speakerem, jeśli nie jest NAUCZYCIELEM?
Aby wszystko było jasne i klarowne omówię 4 sylwetki nauczycieli:
- zwykły Native Speaker
- nauczyciel nie Native
- nauczyciel Native Speaker
- specjalista z PLA SCHOOL
Oczywiście, że to nie jest zasada ale Native Speaker, którego zatrudniają zwykłe szkoły jest tak samo zwykłym użytkownikiem języka jak i Ty. Nie zna lingwistyki, metod, nie zna struktur w obu językach i często nie ma pojęcia dlaczego sam używa języka w dany sposób.
Przekazywać wiedzę też trzeba umieć. Z tym łączy się odpowiedni zestaw kompetencji miękkich jak również doświadczenia i zdolności metodycznych oraz lingwistycznych. To sprawia, że ktoś staje się nauczycielem. Np. jeśli Twój nauczyciel wychował się w tym samym języku co Ty to jest on (w dużym uproszczeniu) nauczycielem nie Nativem.
Wbrew obiegowej opinii taki nauczyciel nie Native (który po prostu zna świetnie język obcy orazTwój język ojczysty) może być lepszy, niż nauczyciel Native Speaker. Dlaczego?
Czy warto uczyć się z Native Speakerem, kiedy go nie rozumiesz? – powód #2
To dlatego, że nauczyciel może się starać za dwóch, ale nic z tego, jeśli uczniowi się nie chce. Prawda? Niezainteresowany uczeń, który nie skupia się na zajęciach raczej nie ma większych perspektyw. Jest tak z prostego powodu: nie dopuszcza do siebie przekazywanej wiedzy.
Jednakże co wtedy, gdy ta wiedza nie dociera do ucznia, ale nie z jego winy? W kwestii Native Speakerów zapominamy o kluczowym aspekcie nauki: rozumieniu i precyzyjnym przekazywaniu wiedzy.
To bardzo częsty problem…
W historii naszej szkoły PLA SCHOOL pomogliśmy już wielu podopiecznym, którzy przychodzą do nas z tym samym problemem: “Chodzę na lekcje w pracy, ale nic z tego nie rozumiem. Czuję, że marnuję czas, pieniądze i energię. Nie mam już motywacji!”
Jeśli podopieczny nie rozumie w pełni tego, co mówi do niego nauczyciel to jak można oczekiwać, że się czegokolwiek nauczy? Załóżmy, że osoba na średnio-zaawansowanym poziomie będzie rozumieć 70% z tego, co mówi nauczyciel.
70% z 60 minut lekcji to około 40 minut.
Przez tyle czasu podopieczny rozumie, przyswaja treści.
Czyli statystycznie na 20 minutach zajęć mogłoby go w ogóle nie być!
Problem jest dużo większy!
Tak zwyczajny Native jak i nauczyciel Native nie mają pewności co faktycznie zostało zrozumiane przez ucznia, a co nie. Nie mają też pewności, czy coś nie zostało zrozumiane na opak, a wtedy mamy do czynienia z nabywaniem i co gorsza: utrwalaniem niepoprawnej wiedzy. Czy warto uczyć się z Native Speakerem w takiej sytuacji?
Z perspektywy samego ucznia – w ten sposób traci on motywację. Jest mu ciężej realizować zadania i notorycznie towarzyszy mu poczucie niepewności. Nie wie nic na pewno i wszystkiego musi się domyślać. To potęguje frustrację i blokady. Język staje się znienawidzony przez ucznia. A jest on mu tak bardzo potrzebny w życiu!
Jedna, w pełni zrozumiała przestrzeń
Potrzebujesz takiej przestrzeni, aby precyzyjnie i dokładnie przekazywać lub odbierać komunikaty. Tą przestrzenią jest (na razie) jedynie Twój język ojczysty. Trzeba go wykorzystywać w nauce języków obcych, by przyspieszać i ułatwiać proces nauki. To Twój ogromny atut!
Pomyśl inaczej: gdyby dzieci od razu rodziły się z jakimś językiem to byłyby w stanie uczyć się innych języków o wiele, wiele, wiele szybciej. Problem w tym, że dzieci po urodzeniu nie posiadają żadnego języka. Nie mają platformy do precyzyjnego przekazywania komunikatów i muszą sobie radzić zupełnie inaczej.
To z tego powodu nauka idzie dzieciakom strasznie powoli… a słyszałeś lub słyszałaś zapewne, że właśnie uczą się bardzo szybko, co? To kolejny mit w który niepotrzebnie wierzysz. Małe dzieci mają dużo więcej czasu na naukę i jednocześnie bardzo wąski zakres do wyuczenia. Oceniając zdroworozsądkowo (i według lingwistów) uczą się okropnie wolno.
Przecież Native Speaker mówi lepiej niż zwykły nauczyciel!
Tak. I co z tego? Oczywiście, że potrzebujesz dostępu do treści tworzonych przez Native Speakerów – i to od pierwszych dni nauki języka obcego! W pełni się z tym zgadzam. Ale żyjemy w XXI wieku…
Możesz słuchać Native Speakerów do woli – za darmo. Co lepsze, możesz wybrać:
- jakiej tematyki słuchać,
- kiedy,
- gdzie,
- czy to ma być kobieta,
- czy facet,
- miły,
- zadziorny,
- z mocnym,
- lub słabszym akcentem…
Wystarczy kilka dobrych Podcastów lub kanałów na YouTube. W ten sposób zastąpisz najważniejszą funkcję nauczyciela Native’a, czyli dostęp do żywego, prawdziwego języka. Czy warto uczyć się z Native Speakerem skoro to była (prawie) jedyna korzyść płynąca z takiego wyboru?
Komu polecam naukę z Native Speakerem?
To nie tak, że zwykli Native Speakerzy albo nauczyciele Native Speakerzy nie są potrzebni. Nawet zatrudniamy ich w mojej szkole, ale doskonale wiem kiedy i na jakich lekcjach ich wykorzystać. Chodzi o zdrowy rozsądek.
Nauczyciel Native przyda Ci się (o ile spełniasz warunek o którym piszę parę linijek niżej) dopiero wtedy, kiedy np. prowadzisz interesy albo pracujesz głównie z ludźmi z danego państwa albo regionu lub chcesz wyjechać w konkretny region. Dobrze odbywać wtedy zajęcia z Native Speakerem lub lepiej z nauczycielem Native Speakerem z którego tego miejsca.
Native jest największym skarbem dla ludzi, którzy doskonale wiedzą czego wymagać na najwyższym z możliwych poziomów językowych.
Czy musisz znać język obcy, by ćwiczyć z Nativem?
Z takich usług często korzystają specjaliści, managerowie, właściciele firm – którzy już teraz biegle posługują się językiem obcym. Aby ćwiczyć z Nativem musisz być na poziomie minimum B2.2. To znaczy, że jesteś wtedy w stanie bardzo swobodnie się komunikować na każdej płaszczyźnie.
Na tym poziomie potrafisz doskonale pisać, mówić, czytać i słuchać. Jesteś na tyle świadomym użytkownikiem lub użytkowniczką języka, że wiesz, kiedy coś nie jest dla Ciebie jasne… to kluczowe. Będąc tak zaawansowanym rozmówcą potrafisz też rozmawiać na temat gramatyki, lingwistyki i stylu.
Absolutnie nie ucz się z nauczycielem zza granicy, jeżeli dopiero zaczynasz naukę języka. Porządny nauczyciel nie Native (z Polski) nauczy Cię jak się w ogóle uczyć, ale też precyzyjnie wyjaśni Ci wiele istotnych informacji o języku obcym. Taka nauka będzie dla Ciebie zrozumiała co jak już wiesz jest kluczowe. My jednak możemy Ci zaproponować najwyższy poziom usług językowych z nauczycielem (mentorem, specjalistą) z PLA SCHOOL.
Inny wymiar nauczania
Czym powinni wyróżniać się najlepsi specjaliści? Najlepsi z najlepszych… Czy takowi pracują w zwykłych szkołach klepiąc te same podręczniki od lat? Sęk w tym, że słabej jakości nauczanie to nie domena danego kraju. To wynika z przestarzałych metod u których podstawą jest albo XVIII wieczny model pruski, albo uniwersalizacja w nowoczesnej formie jak aplikacje na telefon, kolorowe ćwiczenia, platformy, fiszki itp.
W całej Europie naucza się masowo. Podręczniki, ćwiczenia, apki – jakbyśmy byli jednakowi, szarzy, mdli i mieli robić w życiu dokładnie te same rzeczy, tak samo rozmawiać. Bezmyślna nauka zasad i słów, a nie nauka komunikacji. Do tego brak personalizacji – to wszystko aż boli i razi!
Nauczyciel z PLA SCHOOL działa w kompletnie innym systemie
Taki specjalista doskonale wie, że ludzkość uczyła się języków również przed erą cyfryzacji (bez szkół językowych, podręczników, fiszek). Dlatego najlepsi nauczyciele edukują się na temat tego jak działa ludzki mózg, gdy uczy się zupełnie nowego języka. Jak działa ludzki mózg, kiedy coś komunikujemy? Co sprawia, że zapamiętujemy słowa?
- Taki nauczyciel naucza w oparciu o solidną wiedzę, a nie panujący trend,
- zna metody zbudowane na nauce i badaniach (klik),
- naucza tylko indywidualnie i potrafi dopasować metody nauki do Ciebie.
Teraz z całą pewnością potrafisz już sam lub sama odpowiedzieć czy warto uczyć się z Native Speakerem w Twojej sytuacji. Nie ulegaj trendom i marketingowym hasełkom. Zgromadź wiedzę i zbuduj własną opinię dopasowaną do Twojej rzeczywistości.
Uwaga!!!
Skorzystaj z limitowanej promocji na
darmową konsultację 1na1…