Ile kosztują lekcje angielskiego i innych języków? Za co płacisz?


W nowym roku postanowiłem się podjąć bardzo trudnego tematu jakim jest cena zajęć językowych. Wielu ludzi zastanawia się ile kosztują lekcje angielskiego, ile kosztują lekcje niderlandzkiego online, albo zajęcia z innego języka. Oczywiście, każdy język trzeba postrzegać trochę inaczej, dlatego ceny będą się różnić przez wzgląd na różnice językowe. Klienci jednak rzadko mają świadomość tego za co tak naprawdę płacą.

W tym artykule przeczytasz:

  1. Jak postrzegamy pracę nauczyciela?
  2. Ile kosztują lekcje w szkole publicznej?
  3. Czym różni się większość szkół prywatnych od publicznej?
  4. I jak w takim razie wyróżnia się moja szkoła?
  5. Konkretna lista tego co składa się na 1 lekcję zajęć
  6. Ile kosztują zajęcia w PLA School

Czy którykolwiek nauczyciel pracuje za darmo?

Najpierw jednak opowiem Ci trochę o naszej pracy zza kulis. Chodzi o to jak postrzegana jest praca nauczyciela. Bo zwykło się sądzić, że nauczyciel pracuje za darmo. Nie, edukacja nie jest za darmo. Szkoła do której chodzisz albo chodziłeś lub chodziłaś nie jest za darmo.

Pracownicy tych placówek nie działają na energię słoneczną. Muszą jeść, pić i się w coś ubrać. Dlatego dostają wypłaty, no nie? Skąd są te wypłaty? Przysyła jakiś Pan pieniążki, co nie? I skąd ten Pan ma pieniążki? Z Ministerstwa? Okay. A skąd ma Ministerstwo? Z rządu – bingo!

To skąd pieniądze ma rząd?

Od obywateli…

Kupując cokolwiek w sklepie płacisz podatki. Nawet pracując – płacisz podatki i nawet tego nie widzisz, bo to pracodawca je za Ciebie płaci. Tak, to z Twojej, mojej – naszych kieszeni opłacani są pracownicy “systemowi”, publiczni (poza szkołą są to publiczne szpitale, urzędnicy itp.)

Nauczyciel nigdy nie pracuje za darmo, na miłość boską…

Ile kosztują lekcje angielskiego w szkole publicznej? 

Skoro nauczyciel dostaje pieniądze od nas wszystkich, to znaczy, że niestety – ale odpowiedzialność za tego nauczyciela jest rozmyta. Dlatego nauczyciele bywają różni, a system edukacji działający w wielkiej skali (na cały kraj) nie jest w stanie dbać o szczegóły.

Ten trend sprawia, że nauczycielami często zostają “byle jacy ludzie bez pasji” obniżając poziom i poprzeczkę.

Z tych głównie systemowych powodów umiejętności nauczycieli publicznych bywają bardzo słabe – tak w skali całego państwa. Zarabiają też adekwatnie do tej statystyki, a płace mają zostać podniesione w 2022 roku:

To oznacza, że Twój nauczyciel (w zależności od stopnia) zarabia mniej więcej od 3500 do 6500 brutto, więc należy od tego odjąć podatek. A to z kolei oznacza, że na rękę aktualnie dostaje w przedziale 16 – 30 zł za godzinę. Nie jest to wynik dokładny. Pracę nauczyciela musimy jednak postrzegać trochę inaczej, gdyż często musi pracować przecież poza szkołą, wypełnia dokumenty, doszkala się, prowadzi spotkania itp. 

Czym różni się większość szkół prywatnych od publicznej?

Niczym. Właśnie sęk w tym, że szkoły prywatne to równie zepsute twory, co szkoła publiczna. Szkoły prywatne po prostu kopiują system edukacji publicznej. Są jednak dużo zwinniejsze, więc mogą łatwo wprowadzać kosmetyczne zmiany. W dodatku nie funkcjonują jak urząd i nie muszą realizować topornych i bezsensownych planów, które muszą być mierzalne i sprowadzone do cyferek w dzienniku.

Podobieństwa co do cyferek w dzienniku i oceniania…

Szkoły prywatne mimo wszystko ciągle działają identycznie jak szkoły publiczne:

  • ten sam 150-o letni system nauczania, podobne podręczniki i ćwiczenia,
  • nauka pod zdawanie testów i egzaminów
  • ocenianie i porównywanie z innymi
  • najczęściej zajęcia grupowe
Zawsze chodzi o hajs. Albo inwestujesz dobrze i realizujesz zwrot z inwestycji…
albo całe życie próbujesz wszystko robić po łebkach i za darmo.
Photo: freepik.com // senivpetro

To co odróżnia te dwa rodzaje placówek, to pieniądze.

W szkołach prywatnych ten cały “łańcuch”, który wspominałem na początku artykułu jest krótszy, bo:

  • nikt nie musi pobierać podatków
  • urzędy nie muszą wyliczać tych podatków
  • nikt nie musi obracać tymi pieniędzmi
  • ani nikt nie musi tych pieniędzy potem wydawać w formie wypłaty

W szkole prywatnej płacisz z własnej kieszeni co jeszcze

bardziej Cię motywuje – nie chcesz marnować swoich środków!

Powyższy fakt sprawia, że odpowiedzialność za działania się tak nie zatraca. Odpowiedzialna jest szkoła: metodyk i nauczyciel. Z kolei klient wydaje pieniądze, więc czuje zobowiązanie i motywację do działania. Takiego czegoś nie ma w szkole publicznej, bo przecież “Ty nie płacisz” (nie z własnej kieszeni)

Czym różni się moja szkoła PLA School od innych szkół prywatnych?

To proste:

  • w mojej szkole nie mamy jedynie innych metod nauczania, tylko mamy zupełnie inny system i inne wartości
  • dlatego nie robimy podręczników, uniwersalnych zeszytów ćwiczeń ani egzaminów,
  • nie porównujemy Cię z innymi uczniami,
  • tym bardziej, że nauczamy tylko indywidualnie – gdyż jedynie taki model ma sens i daje jakość

Nikt Cię nie nauczył jak się uczyć!

Dbamy też o inne szczegóły. Na przykład rozumiemy, że nikt Ci nigdy nie wyjaśnił jak się w ogóle uczyć języków, by to miało ręce i nogi. Dlatego najpierw nauczymy Cię “jak uczyć się języków”, a także skupimy się na Tobie – zbudujemy Twój profil językowy. To szalenie ważny krok, dzięki któremu lepiej dopasujemy naukę do Twoich potrzeb i celów.

Pewnie zastanawiasz się zatem ile kosztują lekcje angielskiego w naszej szkole? Albo interesuje Cię inny język, np. niderlandzki (holenderski), hiszpański, francuski, norweski albo niemiecki? Najpierw spójrz na naszą pracę w szczegółach. 

Za co tak naprawdę płacisz, a pewnie o tym nie wiesz?

To co otrzymujesz od nauczyciela, to usługa. Musisz zrozumieć, że usługi są zawsze dużo bardziej skomplikowane niż produkty, gdyż na usługę wpływa bardzo dużo czynników. No, pomyśl, że chcesz położyć płytki w łazience. Wystarczą płytki, klej, jakieś tam narzędzia i jazda. Bez odpowiedniej edukacji, a potem jeszcze praktyki – nie uda Ci się to.

To oznacza, że na usługę położenia płytek w łazience mają też wpływ inne czynniki, które nastąpiły przed wykonaniem tej pracy. To może być edukacja, następnie praktyka, ale również doszkalanie się, dojazd na miejsce, odebranie telefonu, prowadzenie kalendarza (no, bo na jakiś termin trzeba się umówić). I właśnie między innymi również za to płacisz płytkarzowi…

Ile kosztują lekcje z języka angielskiego i innych języków?

Powinny kosztować dużo, ponieważ:

  • płacisz za lata nauki nauczyciela,
  • płacisz za jego doświadczenia we władaniu językiem,
  • płacisz za czas jaki poświęca na przygotowanie się do Twojej godzinnej lekcji,
  • płacisz za pomoce naukowe,
  • płacisz za opiekę metodyka,
  • płacisz za księgową i inne osoby, które pozwalają nauczycielom skupić się na tym, co robią najlepiej
  • płacisz 19% podatku dochodowego lektora, metodyka, księgowej i innych pracowników,
  • płacisz za ich ubezpieczenie zdrowotne,
  • oraz za tę jego godzinę, którą Ci poświęca, by przekazać Ci wiedzę…
Ile kosztują lekcje angielskiego i innych języków? Za co płacisz
“MUSIMY OPEROWAĆ! Ale niech się Pan nie martwi. Zajmie się Panem doktor, który pracuje ZA DARMO.”
Photo: freepik.com // peoplecreations

A co otrzymasz w szkole PLA School?

  • opracowanie metody lepszej niż ta sprzed 150 lat w edukacji publicznej,
  • wiedzę metodyka, który pozwala Ci się uczyć nowoczesnymi i działającymi sposobami,
  • czas jaki poświęcił metodyk na to, by oprocesować całą naukę,
  • czas metodyka jaki poświęcił na badania naukowe i edukowanie się,
  • wiedzę na podcaście i blogu, które są kompletne i kompatybilne z metodą nauczania (idealnie ze sobą “współpracują”)
  • podejście indywidualne,
  • stworzenie Twojego profilu językowego,
  • dobranie nauczyciela spośród dostępnych u mnie w szkole,
  • autentyczne materiały, a nie uniwersalne podręczniki
  • doświadczenie niejęzykowe nauczyciela (np. manager, przedsiębiorca, właściciel firmy, podróżnik, mieszkający za granicą itp.) 
  • … kiedy nauczyciel w szkole to najczęściej osoba, która nigdy nie wyszła poza edukacyjną “bańkę” i nie pracowała w innym zawodzie
  • wiedzę o tym jak się uczyć języków efektywnie,
  • realizowanie Twojego celu, a nie za samo nauczanie…

Więcej szczegółów o naszych lekcjach przeczytasz tutaj:

I co to zmienia?

Pomyśl…

Dlaczego ludzie uczą się w szkołach po 10 lat języka i dalej go nie potrafią? Czemu uczysz się u kolejnego studenta, który przerabia z Tobą te same (i tak samo) rzeczy co szkoła? Czemu wybierasz kolejne zajęcia grupowe, które nie różnią się zupełnie niczym niż to, co spotykasz w szkole publicznej?

Różnicą jest jakość.

Jeśli nie zależy Ci na jakości, to w sposób “niejakościowy” się uczysz i poświęcasz na to czas. Na przykład te 10 czy 12 lat w szkole publicznej… Jeśli zależy Ci na jakości, to wybierasz porządne lekcje, które są solidnie zorganizowane i po prostu warto na nie wydać trochę więcej pieniędzy. Dzięki temu tak naprawdę zaoszczędzisz pieniądze, a do tego czas, energię i nerwy.

“Nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy”

Mam nadzieję, że po tym artykule rozumiesz głębię tego cytatu. Teraz pozostaje Ci jedynie podejmować dobre decyzje.

Ile kosztują lekcje angielskiego lub innych języków w PLA School

Najpierw ustalmy bardzo ważną kwestię: nie konkurujemy cenami, tylko jakością. Zaufało nam sporo osób. Poniżej znajdziesz niektóre opinie:

Nie mamy jednej stałej stawki, dlatego mogę pokazać Ci jedynie widełki. Jest tak, ponieważ każdy kurs komponowanujemy indywidualnie. Na cenę końcową będzie miał wpływ:

  • Twój profil językowy, bo od niego zależy to jakiego dobiorę Ci nauczyciela z naszej ekipy
  • Wpływ na cenę ma oczywiście język, którego chcesz się nauczyć,
  • Twój poziom,
  • a także intensywność jaką należy przyjąć, by zrealizować Twój cel.

Dlatego nasze ceny zajęć indywidualnych wahają się już od 90 zł za godzinę nawet do 300 zł w niektórych przypadkach. Na najniższe ceny mogą liczyć np. maturzyści, a najdroższe zajęcia to te o wąskiej, biznesowej specjalizacji. Właśnie od profilu językowego zależy dobór Twojego nauczyciela, a nauczyciele zarabiają różnie w zależności od ich doświadczenia i specjalizacji.
Zgodzisz się chyba ze mną, że ktoś inny powinien nauczać kucharza, a ktoś inny handlowca?

Zajęcia grupowe zaczynają się za to od nawet 20zł – jednak nabór na takie zajęcia odbywa się rzadko, gdyż nasze grupy są zazwyczaj pieczołowicie komponowane pod względem profilu językowego. Nie prowadzimy masowych zajęć rodem ze szkoły publicznej.

To wszystko co musisz wiedzieć o cenach zajęć językowych. Wiem, że tego jest sporo. Jest to jednak zestaw bardzo ważnej wiedzy, którą warto wziąć pod uwagę choćby przy wyborze swojego nauczyciela. Jeśli szukasz nauczyciela lub szkoły – polecam Ci oczywiście nas.

  • Tutaj strona-wizytówka naszej szkoły: www.pla-school.pl
  • Możesz do mnie napisać maila: biuro@pla-school.pl

Albo wypełnij ten formularz: