Przejdź do treści

Najlepsze lekcje języków obcych – jak to robimy w PLA?

Najlepsze lekcje języków obcych na pewno nie bazują na modelu sprzed 200 lat. A tak jest w obecnym systemie edukacji kopiowanym przez większość szkół – i to powinno Cię przerazić. My ten archaiczny system w końcu zrewolucjonizowaliśmy! Jest prościej, bez podręczników, kartkówek, durnych ćwiczeń, nauczyciele to praktycy, realizujemy Twoje cele, a swoją metodę oparliśmy o badania: neurolingwistykę i psycholingwistykę.

Dlatego dzisiaj najpierw kilka słów o tym:

 • jak powinny wyglądać lekcje,
 • jakie powinny być jej uproszczone elementy,
 • jakie wyszczególniamy etapy kursu i czemu każda lekcja ma być częścią przemyślanej całości

Co u podstaw najlepszych lekcji języków obcych?

Zupełnie inaczej, prościej i bardziej przejrzyście. Język to umiejętność, a to oznacza, że lekcje muszą być skupione na praktyce. Nie jest też nowością, że aby chcieć coś praktykować – musi nam to sprawiać frajdę! Nie słyszałem jeszcze
o narciarzu, który nie lubi śniegu, ani o nurku, który nie przepada za wodą.

Lekcje w PLA School to świetnie spędzony czas, a na każdą lekcję uczniowie czekają z ekscytacją. Żadne spotkanie nie jest kopią innej, już odbytej lekcji – nawet z kimkolwiek innym. To dlatego, że nie działamy w oparciu o schemat nauczania, tylko o filozofię i wartości, czyli solidną bazę. To gwarantuje ustandaryzowaną i powtarzalną jakość,
a jednocześnie sporą dozę elastyczności.

Tak skonstruowane lekcje są dla Ciebie ciekawe i angażujące. To wszystko przekłada się na motywację, szybkość zdobywania umiejętności i osiągane efekty. Dobrze się bawimy i jednocześnie, realizujemy ważne elementy zajęć, których wymaga od Ciebie nauka języka.

Najlepsze lekcje języków obcych w PLA – poszczególne elementy

Dzisiaj dowiesz się na czym konkretniej polega nasz “zdrowy minimalizm” w kwestii samych lekcji językowych. Poniżej znajdziesz omówienie 4 najważniejszych aspektów, o które najczęściej pytali nasi podopieczni przed przystąpieniem do nauki z naszymi mentorami językowymi.

 1. Działania pomiędzy zajęciami
  • Dzięki wiedzy, którą Ci przekażemy przed rozpoczęciem nauki zrozumiesz, że 80% sukcesu tkwi w tym co robisz pomiędzy lekcjami. Będziesz ćwiczyć najważniejsze kompetencje w sposób “bezbolesny”, ale aż do bólu łatwy.
  • Tak naprawdę nauka języków jest dziecinnie łatwa, dlatego nawet Ty nauczyłeś lub nauczyłaś się polskiego jako mały dzieciak. Zauważ, że wydarzyło się to bez podręczników, super metod, czy nauczycieli.
   Szkoła wszystko komplikuje.
   Marketing wszystko komplikuje.
   A nauka jest tak naprawdę łatwa i prosta, ale trzeba poświęcić czas i się wysilić.
 2. Działania na zajęciach
  • Będziemy praktykować nie zważając na błędy (ale wyciągniemy z nich nauczkę tak, by ich nie utrwalać). Po prostu z każdego Twojego działania wyciągamy wnioski i kolejną naukę dla Ciebie! Język polega na pisaniu, czytaniu, mówieniu i słuchaniu. Po prostu trzeba wykonywać te 4 czynności i tyle! Nie potrzebujesz podręczników, ćwiczeń i innych nudnych bzdur – pokażemy Ci jak to osiągnąć!
 3. To jak nauczę się gramy?
  • Gramatyki będziesz się uczyć w praktyce i to na własnych błędach. Najlepsze lekcje języków obcych to dobra teoria, która wynika z praktyki. Jednak praktykując musimy mieć choć minimalną wiedzę, by nie zrobić sobie krzywdy. Szanujemy zasadę zdrowego minimalizmu, czyli nie dostaniesz regułek do wkucia. Poznasz je w trakcie gry, że tak powiem. Jest zupełnie jak z planszówkami – zerknij na instrukcję, a potem naucz się zasad w praktyce. Inaczej to nie zadziała, nie?
 4. A co ze słówkami?
  • Lista słów bez kontekstu? Tak jak w szkolnych ćwiczonkach i podręczniczkach? Zbudujemy taki kontekst i tak dobierzemy słówka w ten sposób, że wszystko zapamiętasz. Wystarczy, że będziesz z nami pisać, rozmawiać, słuchać i czytać, bo nowe słownictwo będziesz chłonąć z nami na każdym kroku, pracując nad kolejnymi aspektami języka.

Oś czasu

Kolejną ważną sprawą jest oś czasu, która znajdziesz rozpisaną na naszej stronie (kliknij). Dam Ci teraz szerszy kontekst, żebyś wiedział czemu służy ta oś czasu.

 • każda lekcja musi być zanurzona w bardziej przemyślanym kursie jako całość
 • ktoś musi mieć na to zamysł, a przede wszystkim musi mieć plan
 • te plany tworzy się poza zajęciami
 • czyli trzeba usiąść i poczytać o Tobie, o Twoim profilu językowym, Twoje notatki i to wszystko złożyć w całość

To znaczy, że mentor nie pracuje tylko jedną godzinkę, którą z Tobą wykorzystuje. On pracuje znacznie więcej. Trzeba się troszeczkę natrudzić i więcej czasu poświęcić, aby przygotować skuteczny plan nauki. O skutecznej metodzie planowania Metodą SMART warto poczytać w tym artykule.

Na Twojej ścieżce na językowy szczyt może być sporo zakrętów. Pamiętaj jednak, że to ciągle jest droga asfaltowa. Z nami jedzie się równo, bez dziur i urwisk. Nasza szkoła dostarczy Ci mapę, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy! Kilka linijek wyżej podałem link do etapów jednego z naszych uczniów…

Jednak to ile czasu Ty spędzisz na poszczególnych etapach zależy od tego:

 • z jakiego poziomu startujesz,
 • jak dużo czasu poświęcasz na naukę pomiędzy zajęciami,
 • ile masz godzin zajęć z lektorem w tygodniu,
 • czy stosujesz się do naszych porad i przekazywanej przez nas wiedzy.

Wierzę, że to ma dla Ciebie sens! Jeśli chcesz przejść przez swoją językową ścieżkę w sposób przemyślany, to wiesz gdzie nas szukać! 🙂

Uwaga!!!

Skorzystaj z limitowanej promocji na

darmową konsultację 1na1…


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica