Przejdź do treści

Szkoła językowa, która najlepsza? Czym różni się PLA School? (porównanie)

Z tego oraz tego artykułu wiesz już, że stworzyliśmy zupełnie nową, niepowtarzalną usługę na rynku zajęć językowych. W PLA School rozumiemy, że w takiej sytuacji trudno jest od razu w pełni załapać o co chodzi. Zastanawiasz się która najlepsza szkoła językowa? Świetnie się składa, że czytasz nasze artykuły!

Ten tekst pozwoli Ci łatwiej uzmysłowić sobie kilka kwestii i poprawnie zobrazować nasze działania. Porównamy to, czego jeszcze nie znasz tak do końca (czyli nasza metoda) do tego, co znasz już doskonale (standardowe metody nauki w innych szkołach językowych). 

1. Jak wygląda Twój start?

❌ Pierwsze, tragiczne kroki…

Niestety, szkoła wykształciła w nas podejście “na pałę”. Po prostu zaczynasz zapamiętywać informacje bez wiedzy o tym jak to robić dobrze i efektywnie. A to powoduje powstawanie mitów, no i działasz na oślep szybko tracąc motywację. Dodatkowo, nabierasz niepoprawnych nawyków i później ciężej Ci jest z tego wszystkiego wybrnąć.

Nauka języków to popełnianie błędów i ponoszenie porażek
Summer sport photo created by garetsvisual – www.freepik.com

Lepiej najpierw poświęć czas na przygotowanie!

W PLA School serwujemy wdrożenie, dzięki któremu zrozumiesz sekret nauki języków. Tak, serio! Nie ma tutaj czarów, bo wiele kwestii po prostu zbadano. Zupełnie jak z odchudzaniem: zbadano, że trzeba dostarczać mniej kalorii, niż zwykłe zapotrzebowanie. A tym zapotrzebowaniem na kalorie można manipulować wykonując więcej ruchu, bo to spala kalorie. Brzmi logicznie?

Tak jest od zarania dziejów, bo nasz organizm nie uległ drastycznym zmianom. I tak samo jest z językami…

Dlatego podczas wdrożenia m.in.:

  • wyjaśniamy, że nasz mózg nie chce się uczyć nowego języka, dlatego trzeba zadbać o kilka kwestii które to zmienią,
  • uczymy Cię o tym, że nauka podświadoma jest równie potrzebna, jak nauka świadoma,
  • rozprawiamy się z mitami typu: “małe dzieci uczą się szybciej”, “najlepszym nauczycielem jest native”, “akcent ma znaczenie” itp.
  • mówimy Ci czarno na białym: jak się uczyć słów, by nie tylko je pamiętać, ale też wykorzystywać w sposób spontaniczny 

2. Szkoła językowa, która najlepsza? Ta w której nie uczą nauczyciele…

❌ Systemowo wytresowani nauczyciele tkwiący w ramach, granicach, schematach.

Tak, tak. Wiemy, że nie wszyscy nauczyciele tacy są, jednak znakomita większość niestety jest zwykłymi trybikami wielkiej machiny edukacyjnej. Ta machina ruszyła jakieś 150 albo nawet 200 lat temu (model Pruski – poczytaj) i na dzień dzisiejszy to nie zdaje egzaminu.

Nauczyciele – pedagogowie to w większości osoby, które nie mają doświadczenia na innych stanowiskach. Nie wiedzą na czym polega praktyczne wykorzystanie języka i zupełnie nie znają brutalnego rynku pracy.

I nie. Nie! Nie musisz się martwić ocenami. Oceny jakie znamy ze szkoły to narzędzie terroru i znęcania psychicznego (serio tak uważamy). Jak można inaczej nazwać sytuację, w której porównujemy dwie zupełnie inne osoby i ich osiągnięcia? Czy Pani kosmetolog jest gorsza od mechanika, ponieważ ten drugi zna budowę sprzęgła w traktorze? Jasne, że nie!

Ekipa w PLA School, to nie tylko nauczyciele!

Nasi lektorzy to praktycy z różnych branż o bardzo szerokich kompetencjach, zdolnościach i doświadczeniach, które zdobywają:

  • w korporacjach oraz przedsiębiorstwach za granicą,
  • podczas podróży prywatnych jak i służbowych,
  • w firmach produkcyjnych,
  • wyjeżdżając na targi i konferencje oraz podczas prezentacji,
  • podczas studiów na uniwersytecie oraz w rozwoju własnych firm.

Z doświadczenia wiemy, że ludzie mają kompletnie inne potrzeby, a już tym bardziej klienci biznesowi!

To sprawia, że nasi lektorzy są najzwyczajniej w świecie inspirującymi ludźmi, którzy w dodatku potrafią przekazywać niszową wiedzę.

Najlepsi nauczyciele języka to praktycy
Mechanical engineer photo created by senivpetro – www.freepik.com

3. Na czym pracujesz?

❌ Słowa wyrwane z kontekstu i nienaturalne działania

Zastanów się ile razy w prawdziwym życiu łączysz słówka w pary? A jak często zdarza Ci się odpowiadać A, B, C albo D? To może teraz powiedz mi jak często słyszysz zdanie z luką do wypełnienia? Hmm, to może ile razy Twój rozmówca zostawił w zdaniu mniejszą lukę i podał Ci czasownik, który musisz poprawnie odmienić?

Budowa kompetencji i umiejętności użytkowych oraz przydatnych w realiach

Język to: słowa, zdania, wypowiedzi. I tyle. To jest proste. Nie trzeba wydziwiać i kombinować. Trzeba szlifować cztery proste zdolności: pisanie, mówienie, czytanie i słuchanie całych zdań i pełnych wypowiedzi. Zwykła szkoła daje Ci bardzo trudne zadanie w efekcie którego otrzymujesz zdolność… której nigdzie poza szkołą już nie wykorzystasz.

Zajęcia w naszej szkole odbywają się online, a terminy idealnie dobrane
Man laptop photo created by marymarkevich – www.freepik.com

4. Zakres działania – to ogromnie ważne!

❌ Szkoła wrzuca kosmetyczkę i biznesmena do jednego wora!

Szkoła językowa, która najlepsza jest w marnowaniu czasu, energii i pieniędzy – to ta działająca na uniwersalnych materiałach. Nudne, generyczne i uniwersalne podręczniki czy zeszyty ćwiczeń, to nie jest narzędzie do nauki języka. To narzędzie do budowania wielkiej machiny, która daje wielkiej rzeszy ludzi podstawową i niedopasowaną wiedzę. I to w beznadziejny sposób.

Autentyczne, aktualne i dopasowane do Ciebie treści

Jeśli chcesz wykorzystywać język obcy w warsztacie samochodowym, to nic Ci po słówkach dla kosmetyczek. Efektywna, szybka i przyjemna nauka jest możliwa tylko poprzez działania w oparciu o Twoje życie. Liczą się Twoje hobby, zainteresowania i kariera. Zastanów się teraz jak wiele z tych aspektów znajdziesz w podręczniku, albo fiszkach? Tak, tych wszędobylskich materiałach, które drukuje się dla milionów oczu… 

5. Czy realizujesz poprawnie ustalone cele?

❌ Szkoła ma swoje cele, które wykluczają Twoje cele!

Jako uczniowie szkół publicznych i 99% szkół prywatnych bierzemy udział w wielkim oszustwie i manipulacji. Otóż, walczymy o oceny, które nie wnoszą realnej wartości w nasze życie. Te oceny otrzymujemy zdobywając zdolności, których niepotrzebujemy (jak wyjaśniłem w punkcie wyżej). Czy to ma sens?

Od dziesięcioleci wiemy, że cele wyznacza się według pewnej metody…

… tyle, że szkoły (poza PLA School) nie stosują tej wiedzy. Co to za metoda? W podstawowej formie nazywa się S.M.A.R.T. (kliknij i przeczytaj o tym cały artykuł). Ta metoda w pięciu punktach wyjaśnia w jaki sposób musimy opisać cel, aby był on możliwy do zrealizowania. Jak dowiesz się z podlinkowanego artykułu – cele szkolne nie są możliwe
w realizacji. 

Ich realizacja to iluzja, dlatego tak wiele osób zdaje egzaminy ze świetnym wynikiem. W rzeczywistości nie są jednak
w stanie posługiwać się zdolnościami, które pozwoliły im w pierwszej kolejności zdać egzamin. To smutne, ale tak bardzo prawdziwe! Szczęśliwcy, którzy zdają egzaminy i jeszcze posiadają umiejętności z prawdziwego zdarzenia, to osoby, które równolegle realizowały cele szkolne oraz swoje naturalne cele (często intuicyjnie).

Nasz cel to Twoje wyniki i Twoje zyski!

Nie, raczej nie wydrukujemy Ci certyfikatu. Chyba, że bardzo chcesz. Dla nas liczy się osiąganie celów komunikacyjnych, a nie pustych ocen, które nie niosą realnej wartości. Realną wartością jest umiejętność, która pozwala Tobie lub Twojej firmie zarabiać więcej, łatwiej, szybciej. Możesz być najgorszym, “jedynkowym” uczniem.
U nas będziesz kolejną osobą, która zacznie lepiej żyć przy wykorzystaniu narzędzia, jakim jest język obcy.

Nauka języka to zdobywanie kolejnych szczytów
Hiker silhouette photo created by wirestock – www.freepik.com

6. Oceny to już przeszłość

❌ Porównanie hydraulika z fryzjerką – jaki ma sens?

Napiszę wprost – hydraulik wykorzystuje inny wariant języka polskiego, w innych sytuacjach, posługując się innymi wyrazami i sformułowaniami. Pani w salonie fryzjerskim posługuje się innym wariantem tego samego języka polskiego. Porównywanie dwóch kompletnie innych osób nie ma sensu i jest szkodliwe.

Po pierwsze, niszczy psychikę. Jednemu się wydaje, że jest świetny, a drugiemu się wydaje, że jest najgorszy. W obu przypadkach mamy do czynienia z efektem krzywego zwierciadła. Koniec końców – nie jest to dobre dla żadnej ze stron.

Po drugie, taka ocena nie daje żadnych wniosków. Żaden nauczyciel nie wyciągnie sensownych wniosków z takiego porównania, bo się po prostu nie da. Z tych wniosków ani fryzjerka, ani hydraulik nie będą mogli czerpać. Czemu? Wyjaśnię poniżej…

Szkoła językowa, która najlepsza? Ta bez ocen…

Pomijam fakt, że skompresowanie kompleksowej oceny złożonych czynności do jednej cyferki od 1 do 6 nie mówi zbyt wiele… Ale porównując dwóch uczniów nie jesteśmy w stanie dać im poprawnie wyciągniętych wniosków. Dobre wnioski daje ocena tylko jednej osoby, ale w zupełnie innych momentach.

Takie porównanie pozwala mierzyć progres i wyłapywać kwestie problematyczne. Takie porównanie pozwoli zaplanować działania i skupić się na tym, co faktycznie wymaga przepracowania. Oceniając hydraulika np. w dniu 20 sierpnia, a potem 20 grudnia jesteśmy w stanie to wszystko osiągnąć. Jak widzisz… hydraulikowi nie jest potrzebna fryzjerka.

A przynajmniej nie w nauce języków.

Oceny pochodzą z XIX-wiecznego systemu edukacji, a My żyjemy w XXI wieku
Elementary photo created by creativeart – www.freepik.com

Podsumowanie

Mam szczerą nadzieję, że takie zestawienie w kilku krytycznych punktach jest dla Ciebie obrazowe. Wiele osób, którym zakomunikowałem te różnice właśnie w ten sposób – potwierdziły, że rozumieją lepiej naszą usługę. Czy tak jest też w Twoim wypadku? Daj mi znać i porozmawiajmy o Twoich obiekcjach i niepewnościach.

Chciałbyś spróbować nauki u nas?

Uwaga!!!

Skorzystaj z limitowanej promocji na

darmową konsultację 1na1…


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica