Przejdź do treści

Nauka języka za darmo – czy to w ogóle możliwe?

Nauka języka za darmo jest możliwa, ale bardzo trudna i usłana wieloma pułapkami z których nie zdajesz sobie sprawy! Na końcu tego artykułu mam dla Ciebie konkrety do pobrania, ale najpierw przejdźmy do kwestii, których należy być świadomym. Bo jeśli chcesz na wszystkim zaoszczędzić to paradoksalnie jeszcze więcej stracisz!

O czym przeczytasz?

  • o zasobach jakimi dysponujesz,
  • na co uważać w samodzielnej nauce,
  • z jakimi negatywami się ona wiąże,
  • jaka jest rola nauczyciela
  • oraz skąd czerpać wiedzę za darmo – jeśli dalej tego oczekujesz…

Twoje zasoby

Na samym początku musimy omówić coś takiego jak “zasób”. W życiu mamy różne zasoby i my w kontekście nauki języków skupimy się na trzech:

  • czas,
  • energia
  • i pieniądze.

Musisz zrozumieć, że jako bardzo młoda osoba, kiedy nie masz zbyt wielu obowiązków, to masz dużo energii i czasu do rozdysponowania. Więc możesz się bawić w doświadczanie i wynalezienie koła na nowo. Ale marnujesz na to energię i czas, bo dałoby się to wszystko osiągnąć łatwiej – wykorzystując doświadczenia innych ludzi. Za to zazwyczaj trzeba zapłacić pieniędzmi.

Nauka języka za darmo, a siła do działania

Pieniądze możesz postrzegać jako zasób, którym kupujesz czas. O czasie za moment… Najpierw o tym co może się dziać w czasie. Upraszczając: możesz bimbać i figlować, ale możesz też ciężko zapierdzielać. Jeśli w danym czasie uda Ci się “wydać” swoją energię w ten sposób, że coś z tego masz – to jesteś na świetnej ścieżce!

Aby nauczać języka obcego ktoś musiał najpierw poświęcić siłę, energię i zdobyć pewne kompetencje oraz wiedzę. Masz siłę, by zdobywać zdolności (również niejęzykowe, o czym zaraz), zamiast iść na piwko, pograć w gry lub poczytać książkę?

Czas

Poza pokładami siły (na które mamy wpływ) dysponujemy również czasem (na który nie mamy wpływu). Czas mija nieubłaganie, dlatego zastanów się, czy krążenie po omacku ma sens? Nauka samodzielna, bez mentora – to próba wynalezienia koła na nowo.

Możesz to zrobić, jasne! Ale czy to ma sens? Absolutnie nie…

Jeśli nauka samodzielna potrwa 3 lata, to z (dobrym) mentorem nauczysz się tego języka w rok. Czyli przez pozostałe 2 lata możesz już wykorzystywać język: podróżować, poznawać ludzi, szukać lepszej pracy i… lepiej zarabiać.

Czas to pieniądz

Dosłownie. Skoro przez te 2 lata możesz pracować w lepszej firmie i na lepszym stanowisku to znaczy, że czerpiesz z tego zyski również finansowe. Wiele osób tego zupełnie nie rozumie, że nauka języków to inwestycja. Musisz rozumieć w co inwestujesz, mieć na to plan i wiedzieć w jaki sposób ta inwestycja się zwróci.

Jeśli samodzielnie nauka zajmie Ci 3 lata, a z dobrym mentorem (jak w PLA School) tylko rok – to przez 2 lata zarabiasz już dzięki nowej zdolności językowej!

W tym artykule bardzo dużo opowiadam o inwestowaniu w język i pieniądzach. Pojawiają się tam nawet konkretne kwoty. Zerknij i zastanów się ile tak naprawdę zaoszczędzisz od razu podejmując naukę jakościową.

Czas można sobie kupić!

To sprawi ci problem w samodzielnej nauce języków!

Dlaczego wspominam Ci moją szkołę w artykule na temat nauki darmowej? Bezpłatna nauka jest serio niebezpieczna. Otóż w nauce języka za darmo musisz uważać na to, że (prawdopodobnie) nie jesteś nauczycielem. To bardzo dużo zmienia, bo:

  • nie możesz rozumieć pewnych procesów,
  • nie uda Ci się wykorzystywać tych procesów,
  • nie będziesz w stanie zauważać pewnych kwestii lingwistycznych i metodycznych,
  • wyciągać wniosków,
  • wprowadzać zmian w swój tok nauczania, etc.

Czyli ucząc się samodzielnie, musisz zdobywać nie tylko kompetencje językowe (które chcesz zdobyć jako Twój cel główny). Musisz najpierw nauczyć się nauczania. A tutaj już jest bardzo dużo “zakrętów” i to jest bardzo trudne.

Zauważ, że nie masz też dostępu do korekt. Skoro nie posiadasz danej wiedzy, to nie wiesz czy popełniasz błąd. Jeżeli będziesz popełniać dany błąd regularnie, to zbudujesz zły nawyk w oparciu o nieprawdziwą i niepoprawną wiedzę. To ogromny problem i niebezpieczeństwo dla samouków.

Kolejna kwestia to dobry plan nauki

Mam dla Ciebie dwa artykuły. Pierwszy z nich pomoże Ci wyznaczać cele. Warto też, by poza nim przeczytać tekst o rutynach i świadomym budowaniu tychże. To wszystko trzeba umieć, jeśli chcesz nauczyć się języków!

Nauka języka za darmo, a ocenianie – jak?

Tutaj wiedza dobrego nauczyciela też jest krytycznie ważna. Jak ma odbywać się mierzenie progresu? A co jeśli tego nie robisz? Na jakich obszarach wówczas tracisz przez to, że nie zauważasz progresu? No tak! Spada motywacja, bo nie rozumiemy, że z językami jest jak z zapuszczaniem włosów… Przecież nie zauważasz różnicy, bo codziennie widzisz się w lustrze.

Realną zmianę możesz dostrzec robiąc sobie zdjęcie przed i po. Bez dobrze zorganizowanego oceniania nie wiesz co działa, a co nie, albo co ma lepsze, a co gorsze skutki. Czyli nie możesz usprawniać tych procesów. Z kolei w bezpłatnej nauce języka musisz oceniać samodzielnie…

Planowanie to jedna w ważniejszych czynności w nauce języków – o której zapominamy!

Jakość darmowych materiałów

Mało co na świecie jest bezpłatne i najlepszej jakości. A od słabej jakości produktów lub usług chyba nie możesz zbyt wiele wymagać, nie? Jeśli chodzi Ci po głowie nauka języka za darmo, to pomyśl o tym, że:

  • Bezpłatne materiały są uniwersalne i przez to nie zapadają Ci w pamięć.
  • Najczęściej jest to sucha i nieprzystępna teoria (bo reguły są uniwersalne)
  • Ciężko o sensowną praktykę, bo w materiałach już większość jest zrobiona za Ciebie!
    “Dobra praktyka zaczyna się od pustej kartki” – zapisz sobie tę złotą myśl.
  • Brak dopasowania do Twoich potrzeb i do Twoich realiów.
  • Chaos i przeładowanie wiedzą (nie wiadomo od czego zacząć)

Za co płacisz tak naprawdę nauczycielowi?

Nauczycielowi musimy zapłacić za jego czas, ale nie tylko! Ludzie często dziwią się, że ceny zaczynają się od kwot trzycyfrowych. Twojemu mentorowi musisz też zapłacić za czas i energie, które poświęcił na to, by być w językach lepszym od Ciebie. Płacisz mu za to, że jest lepszy i poświęca Ci czas oraz swoje zdolności.

Ale to i tak dopiero wierzchołek góry lodowej! Mam dla Ciebie cały osobny artykuł na temat kosztów zajęć (kliknij tutaj)

No dobra. To skąd masz wiedzieć kto jest naprawdę dobry i wart Twoich pieniędzy?

Zajęcia indywidualne nie mogą być tanie, jeśli mają być jakościowe!

Te rzeczy musisz wiedzieć o dobrym nauczycielu!

Zacznijmy od tego, że zajęcia grupowe (jeśli nie są przynajmniej przeplatane indywidualnymi) to jedna wielka blokada:

  • Twój nauczyciel nie będzie w stanie wykorzystać swoich kompetencji
  • Ty nie możesz uczyć się tego co potrzebne, w sposób dopasowany

Dodatkowo powinien on rozumieć działanie pewnych procesów. Musi wiedzieć w jaki sposób usprawniać proces nauki i gdzie można pójść na skróty, a gdzie absolutnie nie. Taka wiedza i jej dopasowanie do Twojego konkretnego przypadku musi wynikać z doświadczenia. Przemyśl poniższe punkty:

1. Doświadczenie

Twój nauczyciel musi mieć doświadczeniew nauczaniu, ale też w praktyce językowej. A tego już często nauczyciele niestety nie posiadają. Najlepiej jeszcze jak praktykę w obszarze zawodowym i życiowym. Usprawnienia i skróty wynikają z wiedza i doświadczenia.

2. Precyzyjność komunikatów

Twój nauczyciel zna dwa języki, dlatego przy pomocy języka polskiego może Ci bardzo dużo zakomunikować o innym języku na zasadzie porównania (albo przeciwności). I tutaj bardzo ważnym jest to, żeby nie inwestować od razu w zajęcia z native speakerem (tutaj artykuł na ten temat)

3. Kontrola progresu

Twój nauczyciel będzie jak idzie ta nauka. Musi zwracać uwagę na odpowiednie elementy. To jest bardzo ważne, żeby umieć patrzeć procesowo na naukę języka i nie każdy nauczyciel to potrafi. I trzeba też działać według sensownego planu. W szkole publicznej i w modelu tradycyjnym nie ma podejścia procesowego. Jest podejście biurokratyczne, a o rozwoju świadczą cyferki…

4. Reagowanie na błędy

Właśnie z tego powodu szybka i efektywna nauka języka za darmo jest mało prawdopodobna. Trzeba umieć reagować na błędy. Do tego trzeba znać psychologię człowieka oraz jak działa nasz mózg kiedy zauważamy błędy. Trzeba wiedzieć jak “update’ować” wiedzę, żeby nie wykorzystywać później tej błędnie wprowadzonej wiedzy do głowy – i jej w ten sposób nie utrwalać!

5. Wytyczanie nowych ścieżek

Górę i szczyt można zdobyć na wiele różnych sposobów. Ktoś kiedyś wyznaczył szlaki i jest OK. Ale czy nie da się na przełaj? Nie da się znaleźć własnej ścieżki? Być może są lepsze ścieżki? Bardziej męczące, ale szybsze? Może potrzebny lepszy i droższy sprzęt?

Chill and only good vibes. Tak wygląda dobrze spędzony czas (również językowo)

Rola nauczyciela – podsumowanie!

Musi on:

  • zaoszczędzić Twój czas,
  • i pokazywać te skróty oraz ułatwiać,
  • ale wymagać od Ciebie ciężkiej pracy!
  • A do tego kontrolować proces,
  • dbać o motywację,
  • nie pozwalać na utrwalanie błędów
  • i dopasować teorię i wiedzy oraz sposób podania – do Twoich realiów!
  • I jeszcze patrzeć przez pryzmat Twoich celów życiowych,
  • zawodowych,
  • ale też związanych z zainteresowaniami.
  • No i musi też odpowiednio podnosić poprzeczkę w sposób przemyślany i kontrolowany.

Na koniec mam fajne porównania do podróży samochodem, taksówką i przejazdem komunikacją miejską.

Metafora podróży

Z językami jest jak z taksówką.

Możesz za darmo i dojść z punktu A do punktu B po prostu na nogach. To ci zajmie bardzo dużo czasu i energii.

Możesz też wsiąść w komunikację miejską i na przykład jechać autobusem, który zatrzyma się w 50 innych miejscach, zabierze kolejne osoby. Pojedzie wolno i będzie mniej wygodnie.

Możesz też wziąć taksę, która po prostu dopasuje przejazd do Twoich potrzeb. Czyli jeśli chcesz to po drodze się zatrzymujesz w żabce, żeby kupić kanapkę. Albo precyzyjnie z punktu A do punktu B… Ty nie musisz iść na stację kolejową, czy na dworzec, żeby w ogóle wyruszyć w podróż. Ta taksówka po ciebie przyjedzie.

Nauka języka za darmo – czy jest dla Ciebie?

Masz opcję darmową, tanią i drogą. Do Ciebie teraz należy decyzja w jaki sposób się przemieścisz językowo. Jeśli chcesz najpierw spróbować nauki samodzielnej to:

Pierwszą moją poradą jest to, żeby uważać na te wszystkie porady z internetu, bo nie zawsze one są sensowne. Ich jakość zazwyczaj jest słaba.

Po drugie, możesz dołączyć do naszych grup na Facebooku:

Po trzecie, możesz pobrać listę materiałów ode mnie. Wypełnij poniższy formularz:

Uwaga!!!

Skorzystaj z darmowej konsultacji…


This will close in 0 seconds

Mateusz Stasica